Reyhan Ediş

Reyhan Ediş TRT Ankara Radyosu Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı hakkında tüm detaylar! Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Reyhan Ediş Kimdir?

Reyhan Ediş Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı. Ortaokul eğitim döneminde müzik ile ilgilenmeye başlayan usta sanatçı, Lise döneminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarında öğrenim görmüştür. O dönemde yolunu çizmeye başlayan Ediş, hemen sonrasında Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği ses eğitimi bölümünde 4 yıllık eğitimini tamamlamıştır.

Lisans eğitimi süresince yurtiçi ve yurtdışında okul adına konserler vermiştir. Lisans eğitimi sonrasında, Pedagojik Formasyon sertifikasını almış ve ve yine Sakarya Üniversitesinde yüksek lisans sınavlarına girerek başarı sağlamıştır.

O dönemde kendisini akademik çalışmalar ile yoğurmuş, akademisyen olma yoluna girmiştir. Ancak beklemediği bir zamanda TRT kurumu yetişmiş sanatçı sınavı açmıştır. Akademi’ye bir süre ara veren Reyhan Eriş, 2015 yılında girdiği bu sınavda başarı sağlamış ve çocukluk yıllarından bu yana verdiği tüm emeğin karşılığını almayı başarmıştır.

Memleketine fayda sağlamak için bölgenin en kıymetli ozanlarından olan Âşık Yaşar Reyhani’ nin uzun hava ve kırık havalarının müzikal analizini tez çalışması ile Yüksek Lisans tamamlanır.
reyhan edis6
Yakınlarda bu çalışmasını kitaplaştırmak üzere yola koyulan Reyhan Ediş, Doç. Dr. Sertan Demir’in ricası üzerine Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda misafir eğitmen olarak görev almıştır. Okulda Türk Halk Müziği Ses Eğitimi ve Türk Halk Müziği Repertuvar derslerine girerek öğrenciler ile güzel bir eğitim sürecine başlar.

2019 yılında annesini kaybeden başarılı sanatçı, manevi açıdan kendini iyi hissetmek istemiş, ondan eğitim almak isteyen Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde müzik eğitimi gören öğrencilerle gönüllü olarak uzaktan eğitim aracılığı ile çalışmalarına başlamıştır.

Öğrencilere daha büyük katkıda bulunabilmek adına özellikle TRT kurumunda rüştünü ispatlamış müzisyenleri konuk ederek öğrencileri geleceğe daha doğru bilgilerle hazırlamayı hedeflemiştir. 2015 yılından bu yana TRT kurumunun en güzide radyo, televizyon, yurt içi ve yurt dışı görevlerinde yer almaktadır.

2019 yılında Radyo Günleri adı altında Yurttan Sesler geleneğine uygun bir televizyon programı yapmaya başlayan usta sanatçı, başta kendi memleketi Erzurum olmak üzere birçok yöre müziğine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Reyhan Ediş Nereli?

Reyhan Ediş aslen Erzurum’ludur, ancak Kocaeli İzmit’te dünyaya gelmiştir. 26 Haziran doğumlu, yengeç burcudur.


Kaynak: https://www.reyhanedis.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz