Reha Ruhavioğlu

Reha Ruhavioğlu Kürt Araştırmaları Kürt Çalışmaları Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Yazıları, hayatı ve hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Reha Ruhavioğlu Kimdir?

Reha Ruhavioğlu gazeteci, yazar, eğitimci, araştırmacı.

Medya alanında akademik çalışmalar gerçekleştiren Ruhavioğlu, ayrıca MAZLUMDER’de insan hakları çalışmalarını üstlenmektedir. Kurdish Studies Center (KSC) Sivil Toplum Örgütü (STÖ) örgütü bünyesinde de aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kürt Çalışmaları Merkezi, Kürt toplumunun değişim ve dönüşümü anlamak ve anlaşılmasını sağlamak üzere objektif bilgi üreten bir kuruluştur.

Mazlumder ve Hak İnisiyatifi başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin farklı kademelerinde yöneticilik yapmıştır. Kürt sorunu, bölge siyaseti, İslamî medya, medyada söylem gibi konularla ilgilenmektedir.

2010 yılından bu yana farklı kuruluşlar bünyesinde çeşitli araştırmalarda bulunmuştur. Ülkemizde yaşayanlar başta olmak üzere Kürtlerle ilgili siyasal ve sosyal araştırmalar yürüten Rawest Araştırma’nın kurucu isimlerindendir.

Ekşi sözlük’te hakkında bir çok yorum bulunmaktadır. Doğum günü 18 Ekim’dir, ancak doğum yılı, doğum tarihi bilgisine ulaşılamamıştır.
Reha Ruhavioglu4

Reha Ruhavioğlu Nereli?

Reha Ruhavioğlu Diyarbakırlıdır. Aslen Diyarbakır nüfusuna kayıtlı ve yaşantısını da Diyarbakır’da sürdürmektedir.

https://www.perspektif.online web sitesinde yazılar kaleme almaktadır. Kürt Gençlerinin Değişen Profili, Biraz Benzer Biraz Farklı: Kürt Gençleri. Yeni Partiler İstediklerini Buldu mu?, Erdoğan’ın Diyarbakır Ziyareti ve Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır Ziyareti gibi pek çok konuyu gündeme taşımıştır.

“rien n’est beau que le vrai” “Hiçbir şey güzel değil, gerçek”

8 Mart 2023 tarihinde resmi twitter hesabından şu mesajı paylaşmıştır. “sas mesele hdp’nin sembolik olarak ne elde edeceği değil, türkiye’de kürtlerin güven ve refah içinde yaşayabilecekleri şartları tesis edecek bir siyaset kurabilmesidir.”

Halk Tv Ana Haber Bülteninde Özlem Gürses‘in sunduğu programda canlı yayın, Medyascope özel yayınları dahil pek çok canlı yayın televizyon programında yorumlar yapmış, yapmaya devam etmektedir.

Resmi twitter hesabı @ruhavi resmi instagram hesabı ise @ruhaavi ‘dir. Linkedin Profil sayfa linki @ruhavi ‘dir.

Eğitim Hayatı:

Atatürk Üniversitesi Lisans Derecesi (Sosyoloji)
Erciyes Üniversitesi Yüksek Lisans (Master), Din Sosyolojisi, İslamî Medya Çalışmaları


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz