Ramiz Ongun

Ramiz Ongun DEVA Partisi Genel Başkan Başdanışmanı. Eğitimi, siyaset hayatı ve merak edilen biyografi bilgileri. Kısaca hayatı.

Ramiz Ongun Kimdir?

Ramiz Ongun Demokrasi ve Atılım Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, DEVA Partisi Genel Başkan Başdanışmanı’dır. İlkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini Adana’da tamamlamıştır. Ardından Bursa İktisadi-Ticari İlimler Akademisi İktisat Bölümü’nde eğitim görmüştür. En son Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra Veteriner Hekim’dir.

Ramiz Ongun Nereli?

Ramiz Ongun aslen doğma büyüme Adana Kozan’lıdır. Adana’nın Kozan İlçesi, Kale Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Doğum tarihi 17 Mart 1947.

Üniversite mezuniyeti sonrasında, Alparslan Türkeş ile tanışmış ve o dönemde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne katılmıştır. Ardından, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı, Gümrük Kontrolörleri Kurulu Başkanlığı, MHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığı, MHP Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Ülkücü-İşçiler Genel Başkan Müşavirliği görevlerini yürütmüştür.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, Alparslan Türkeş’in isteği ile yurt dışına çıkmıştır. Askeri darbe döneminde yaşantısını Almanya’da sürdürmüş, o dönemde tanıştığı Nesrin Hanım ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 3 evladı vardır. İyi derecede Almanca bilmektedir.

1989 senesinde Türkiye’ye dönüş yapan Ongun, 1992’de Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Milliyetçi Hareket Partisi’nde üç kez genel başkanlığa aday olmuş ancak seçilememiştir.
Ramiz Ongun1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz