Ramazan Ertürk

Ramazan Ertürk mutfak dünyasının usta isimlerindendir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca hayatı, kariyeri ve biyografi bilgileri.

Ramazan Ertürk Kimdir? Nereli?

1986 Ankara doğumlu, aslen ise Bolu Mengen’lidir. İkizler burcudur. Evli ve bir erkek çocuk sahibidir. İlköğretim ve ortaokul dönemini Ankara’da ailesinin yanında geçirmiştir. Okul dönemlerinde başarılı bir öğrenci iken girmiş olduğu lise sınavlarında Türkiye dereceleri almıştır.

Fakat memleket kültürünün parçası olmak için ilk mesleki eğitim hayatına Bolu’nun Mengen ilçesinde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek Aşçılık okulu olan Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesini seçmiştir.

2000 yılında başlayan Serüven 4 yıl eğitim gerisi de Türkiye ve dünyanın çeşitli Lüks Otel ve Restoranlarında çalışarak mesleki gelişimini ilerletmiş ve yaşamını sürdürmüştür. Yurt dışında ve yurt içinde yapılan gastronomi yarışmalarınca onlarca madalya kazanmış ve genç yaşlarında sektörün içerisinde başarılı bir şekilde yerini hazırlamış ve kendini tanıtmıştır.

Kariyeri:

Gastronomi hayatı ise 2000 yılında Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi ile başladı. Profesyonel Çalışma hayatının ilk basamağı dönemin Türkiye Aşçılar Milli Takımı üyeleri ile Dünyaca ünlü otellerin mutfaklarında başladı. 2008 yılında İzmir Ege Ordu Komutanlığında Baş aşçı olarak askerlik hizmetini tamamladı.

2010 yılında Hilton Otelinde Executive Chef olarak göreve başladı. Bunların yanı sıra 2010 da Yılın Altın Şefi ödülünü aldı.

2013 yılında Türkiye Aşçılar milli Takımına seçildi ve Yurtiçi ve Yurtdışında dereceler elde etti. Seminerler vererek workshoplar düzenledi, üniversitelerde genç şef adaylarıyla Gastronomi sohbetleri gerçekleştirdi.

Chine Des Rotisseurs (Uluslararası gurme topluluğu) yemeği servis ettim. Yurtdışında Türk mutfağının tanıtımı üzerine ünlü Michelin yıldızı sahibi Şefler ile aynı mutfaklara girerek servis ve sunumlar hazırladı.

Fransız ve İtalyan mutfağında uzman olan Şef Ramazan Ertürk; kariyeri boyunca, Yurtiçi ve Yurt dışında Hilton Otel, Sheraton Otel, Marriott Otel, Wyndham Otel, İntercontinental Otel ve Ülkenin Önde gelen Restoranlarında Şef olarak görev almıştır.

Ülkemize Uluslararası Gastronomi yarışmalarında; 17 Altın Madalya, 11 Gümüş Madalya, 11 Bronz Madalya kazandırmış ve yine Gastronomi yarışmalarında uluslararası Jüri üyeliği yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz