Perran Kutman

0

Perran Kutman tiyatro, sinema ve dizilerde başarılı bir oyunculuk kariyerine sahiptir. Hakkında hayranları tarafından merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Perran Kutman Kimdir?

Perran Kutman sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur. 1949 yılında İstanbul’un Fatih İlçesinde bulunan Küçüklanga semtinde doğmuştur. Ailenin ilk torunu olarak dünyaya geldiği için inanılmaz bir sevgi görmüştür. Ailenin prensesi olduğunu, Küçüklanga’da 11 odalı büyük bir konakta doğduğunu dile getirmiştir. Doğum günü harika eğlenceler eşliğinde kutlanmış, eniştesinin udi olması sebebi ile Selahattin Pınar dahil bir çok ünlü sanatçı doğum gününü o yıllarda teşrif etmiştir.

8 yaşındayken anne ve babası ayrılmıştır. Ancak anne ve babasının medeni insanlar olduğunu ve çok iyi arkadaş olarak hayatlarına devam ettiklerini dile getirmiştir.

Ailesinin özellikle de annesinin desteği ve isteği üzerine Konservatuvar eğitimi almıştır. Konservatuvar Tiyatro bölümü olan ünlü oyuncunun babası o dönemde Millî Eğitim Basımevi Müdürü, annesi ise İETT muhasebesi’nde çalışmanın yanı sıra kadın mecmuası çıkartmıştır.

1967 senesinde, Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda sahneye çıkmıştır. 1969 senesinde Nisa Serezli, 1973 senesinde Sezer Sezin ve 1980 senesinde de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında çalışmıştır. 1987 yılında ise Artiz Mektebi isimli oyun için sahneye çıkmıştır.

Kariyeri boyunca sayısız sinema, dizi ve tiyatro oyununda yer almıştır. İlk sinema oyunculuk deneyimini 1972 senesinde Şehvet Kurbanı adlı sinema filmi yaşamıştır. Özellikle Türk sinema dünyasında klasikler listesine giren filmleri ile hatırlanmaktadır. Bunlardan bazıları, Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner, N’Olacak Şimdi ve Hababam Sınıfı serisi.

Geçmiş yıllarda özellikle, Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yaptığı dönemde, Gırgıriye’deki Sabahat tiplemesi ile tanınmış ve ciddi bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Asıl çıkışını ve izleyicilerin sevgilisi olduğu dizisi Perihan Abla isimli dizi olmuştur. 1986’da TRT 2’de izleyiciyle buluşan Perihan Abla dizisi çok sevilince TRT 1’e aktarılmış, Perihan Abla Türk halkının sevgilisi olmuştur.

Perran Kutman Evlimi? Eşi Kim?

Perran Kutman 1972 senesinde Hüseyin Kutman ile evlenmiştir, ancak evliliği 1979 yılında son bulmuştur. Ardından bir dönem Engin Ardıç ile nişanlanmış ancak ayrılmıştır.

İkinci evliliğini ise 26 Kasım 1980 yılında Koral Sarıtaş ile gerçekleştiren başarılı sanatçının mutlu birlikteliği devam etmektedir. Koral Sarıtaş Marşandiz adlı müzik grubunun davulcusu müzisyen bir isimdir. Perran Kutman’ın çocuğu yoktur.

Ünlü oyuncu bekar ve oyunculuk kariyeri öncesinde bir minibüs şoförü ile evlenmek istediğini, akşam minibüsteki bozuk paraları sayıp, bahçede mangal yapmak gibi bir hayalinin olduğunu aktarmıştır. Daha sonra bu hayali tiyatro dünyasına girince çok çok arka planlara atılmıştır.

Perran Kutman Kaç Yaşında? Boyu

Perran Kutman 74 yaşında ve 1.62 boyundadır. Doğum tarihi 30 Kasım 1949 ve yay burcudur.

Kendisine oyunculuk bakımından yakın gördüğü isimler, Yasemin Yalçın ve Binnur Kaya’dır. Ayrıca yeni oyunculardan Benim tatlı Yalanım dizisinde rol aldığı oyuncu Aslı Bekiroğlu’nu da başarılı bulmaktadır.

Başarılı oyuncu internet dünyasında Ermenimi? öldümü? gibi sorular ile de sık sık araştırılıyor. Yaşantısını ailesi ile birlikte İstanbul’da sürdürmektedir. Kökeni ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.

2018 yılında Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Onur Ödülleri’nin sahibi olarak Şener Şen ile birlikte Malatya’ya gitmiştir.

Kariyeri boyunca bir çok ödülün de sahibi olmuştur. Hürriyet Gazetesi Sılanın Sesi Ödülü, Günaydın En Başarılı Komedi İkilisi Ödülü, Sarmaşık Yılın Kadın Güldürü Sanatçısı Ödülü ve Yaşam Boyu Onur Ödülü Antalya Altın Portakal Film Festivali aldığı sadece bazı ödüllerdir. Ayrıca Meslek hizmet ve eğitime katkı okul yapımı için de kendisine ödüller verilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz