Pelin Gündeş Bakır

Pelin Gündeş Bakır hakkında merak edilen siyaset hayatı. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca biyografi bilgileri.

1972 yılının Mart ayında İstanbul’da dünyaya gelen Pelin Gündeş Bakır, doğma büyüme İstanbul’lu, aslen ise Kayseri Melikgazi İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Annesi Maral Hanım, babası ise Erhan Bey’dir. Dedesi Şaban Gündeş 1917 senesinde Kayseri’de doğmuş, 1926’da ise İstanbul Fatih’e yerleşmiştir.

Eğitim hayatı;

Lise tahsilini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde 1. likle tamamlamıştır. İngiltere’de İnşaat Mühendisliği alanında Imperial College’dan Diploma (DIC) ve yine Londra Üniversitesi Imperial College’da beton yapılar dalında master (MSc) dereceleri almıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi (Doktora), Belçika’da Leuven Üniversitesinde ise post-doktora yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde FEMA’dan afet yönetimi ve deprem konularında eğitimler almıştır.

2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Deprem ve Yapı Mühendisliği dallarında (Doçent), yine İTÜ’de 2010 senesinde Profesör olmuştur.


Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır’ın, 70’ten fazla bilimsel eseri bulunmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde dersler vermiştir.

Pelin Gündeş Bakır ayrıca Avrupa ve Amerika’da 4 bilim dergisinin Editörler Kurulu Üyesi ve 20 bilim dergisinin Hakem Kurulu Üyesi’dir. 2009 senesinde, deprem hasarının azaltılması konusunda FABED Bilim İnsanlarına Üstün Başarı Ödülü’nü alan isim olmuştur.

Adalet ve Kalkınma Partisi 24. Dönem Kayseri Milletvekili olarak, 24. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi seçilmiştir.

Evli ve 3 çocuk annesi, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

2019 yılında Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları sebebi ile, AKP Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Aydın, AKP Disiplin Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda, Bakır’ın parti içtüzük kurallarına uymadığı gerekçesi ile kesin ihracına karar verildiğini belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz