Özlem Bölükbaşı

Özlem Bölükbaşı insan hakları savunucusu, senarist, oyun yazarı ve oyuncu’dur. Hakkında ekran severler tarafından merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Özlem Bölükbaşı Kimdir? Nereli?

1974 yılında dünyaya gelen başarılı isim Hatay İskenderun doğumludur. Oyun yazarı, senarist, insan hakları savunucusu ve oyuncu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ortaokul döneminde iken tiyatro ile ilgilenmeye başlamış, okulda sınıflar arası yapılan tiyatro etkinliğinde derece almış oyunculuk dünyasına giriş yapmıştır.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu Özlem Bölükbaşı, bir çok etkinlikte yer almıştır. Eğitim döneminde öğretmenlerinin yanı sıra ailesinin de desteği ile tiyatro ve yazım teknikleri üzerine eğitim almıştır. Geçmiş dönemde Ulusal yayın yapan televizyon kanalları bünyesinde 3 sene kadar sunucu ve program sorumlusu olarak görevler üstlenmiştir.

Eşref Azrak ve Hasan Karataş ile beraber Engelliler yararına faaliyetlerde bulunmak için GEST (Genç Engelliler Sahne Tiyatrosu)’nu kurmuşlardır. Engellilere olanak sunmak adına, Aşkın Hıçkırıkları isimli iki perdelik müzikal komedi oyununu yazmış, oyun 2004 senesinde sergilenmiştir. Oyundan elde edilen gelirin tamamını tekerlekli sandalye ve koltuk değneği alamayan genç engelli insanların ihtiyaçları için kullanılmıştır. Faaliyetleri büyük ses getirmiş, uzun süre faaliyetlerini sürdürmüştür.

Öğretici statüsünde seyirlik oyun ve skeç yazarlığı yapmış, 2014 yılından bu yana birçok reklam, sinema ve dizi de rol almıştır. 2021 yılında 10. su düzenlenen Malatya Film festivalinin, ön jürisi olarak organizasyon da yer almıştır.
ozlem bolukbasi2
Senaristliğini üstlendiği dizi ve filmler:

Girift (Emine Karataş ile) Dizi
Zifir-i Azap (Sinema)
Son Tatil (Sinema)
Aşkopat (Sinema)
Tersine (Sinema)

Oynadığı Sinema ve Diziler:

Girift (Yelda)
Nefes Nefese
Son Tatil (Adile, Sinema)
Emanet
Elif
Hayat Dediğin
Kötü Yol
Ev Ödevi
Dila Hanım
İffet
Şefkat Tepe
Yer Gök Aşk
Arka Sokaklar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz