Özkent Akbilek

1931 yılında dünyaya gelen Özkent Akbilek’in annesi Laika Hanım, babasının ismi ise Selahattin Bey’dir. Uzun yıllar Almanya’da yaşamıştır.

Özellikle anne ve babasının adına yaptırdığı okullar ile tanınan Özkent Akbilek’in kendi adına ise Mamak’ta bir sağlık merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Hanımlar Lokali ve Bilgi evide Mamak’ta bulunmaktadır. Altındağ’da Gençlik Merkezi’de bulunmakta, bugüne kadar toplam 10 okul yaptırmıştır.

Bir abisinin olduğunu ancak vefat ettiğini belirten Özkent Akbilek Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Annesi aslen İzmir’lidir.

Kendisinin zamanında sadece İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve İTÜ, olduğunu belirten Akbilek 1948 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne girmiş ve 4 yıllık eğitimin ardından Yüksek Mühendis olarak mezun olmuştur.

Günümüzde ise 2 yıllık okunduğunda Yüksek Mühendis olduğunu belirten Akbilek okulu bitirdikten sonra mühendis olarak çalışmalara başlamıştır. Kendi zamamında limanlar, barajlar, binalar, çelik silolar ve köprüler gibi bir çok yapıyı Türkiye’nin dört bir yanına inşa ettiklerini belirtmiştir.

Hayır sever iş adamı Özkent Akbilek 23 Mart 2018 tarihinde 87 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Öldüğünde kimsesiz olduğu açıklanmış, cenazesi’ne Milli Eğitim Bakanlığı ve Ankara Valiliği sahip çıkmıştır. Cenazesi Ankara Karşıyaka Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz