Özden Zeynep Oktav

Özden Zeynep Oktav katıldığı canlı yayın programlarında yaptığı açıklamalar ile merak konusu olmuştur. Hakkında bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Özden Zeynep Oktav Kimdir?

Özden Zeynep Oktav 1984 senesinde, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. 1987 yılında aynı üniversitede Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yapmıştır. 1992’de ise Boğaziçi Üniversitesinde Doktora çalışmalarını tamamlamış ve 2006 yılında Doçent olmuştur.

2011 senesinde, YÖK bursu ve 2013 yılında Tübitak bursu ile Cambridge ve St. Andrews üniversitelerinde misafir araştırmacı olarak çalışmalarda bulunmuştur.

Günümüzde İstanbul Medeniyet öğretim üyesi olan Zeynep Oktav, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde çalışmalarına devam etmektedir.
Özden Zeynep Oktav

Özden Zeynep Oktav Nereli?

Özden Zeynep Oktav aslen Afyonkarahisar’lıdır.

2020 yılında Ekrem İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu ile ilgili bir açıklama yapmıştır. Dilek İmamoğlu, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yazdığı kitaptan uyarlanan tiyatro oyununu seyretmeye gitmiştir. Ardından Ekrem İmamoğlu, Benim eşim, iyi eğitim almış, Üniversite bitirmiş, masteri olan doktorası olan bir Türk kadını. Benim eşim, nereye gideceğini bilir. Kadınların bir kitap üzerinden bir oyunu izlemesi, sürece katkı sunmasını çok olgun bir tavır olarak görüyorum. Destekliyorum da. Eşimin de başta olmak üzere, bana soracak halleri yok. Keşke bu kadınların yaptığına 10-15 kadın daha eklense.” açıklamasında bulunmuştur.

Bu açıklamanın ardından, Özden Zeynep Okta ise twitter hesabı üzerinden Prof. Dr. ünvanını sildiğini belirtmiştir. Twitter hesabında yaptığı açıklama ise şu şekilde olmuştur. “Ekrem İmamoğlu’nun demecinden sonra profilimde yer alan Prof. Dr unvanımı sildim. Ünvanlar gelip geçicidir, esas olan vatanseverliktir”.

Özden Zeynep Oktav ardından tekrar bir açıklamada bulunmuştur. “Yani master ve doktora yapmamış Türk kadınlarının, hangi ortamlarda bulunması gerektiğini, nereye gideceğini bilemeyeceği gibi bir izlenim edindim. Biraz üstenci bir ifade olarak algıladım”

Son dönemlerde Defne Sarısoy’un sunduğu Siyaset Üstü programı ve Habertürk ekranlarında Afşin Yurdakul’un sunduğu programlar başta olmak üzere pek çok canlı yayın programında gündem ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz