Özdemir İnce

Özdemir İnce kimdir? nereli? kitapları, yazıları, şiirleri ve hayatı hakkında merak edilen soruların cevapları.

Özdemir İnce doğum tarihi, doğum yeri ve eğitim hayatı;

Şair, yazar ve gazeteci Özdemir İnce 1936 yılının Eylül ayında aslen Mersin’de dünyaya gelmiştir. Yine doğup büyüdüğü memleketi Mersin Lisesi’nden 1956 senesinde mezun olmuştur. Ardından Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü tamamlamıştır.

Mezuniyetin ardından 1 sene Sandıklı Ortaokulu’nda öğretmenlik yapmıştır. İzmir Bornova 57. Er Eğitim Tugayında yedek subay olarak vatani görevini tamamlayan Özdemir İnce, daha sonra Aydın Lisesi’nde öğretmenlik yaptığı dönemde Fransız Hükümeti tarafından açılan sınavı kazanmıştır.


1965 ve 1966 yılları arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’ne bağlı Institut des Professeurs de français a I’Etranger’de Çağdaş Fransız Dili ve Edebiyatı ile Institut de phonetique’te fonetik (sesbilim) okumuştur. Oradaki eğitiminden sonra Türkiye’ye dönmüş ve Muğla, Aydın Liselerinde öğretmenlik görevini sürdürmüştür.

1969 yılında TRT’ye girmiş, 1982 yılında kurumdan emekli olmuştur. O zaman zarfı içerisinde, Tv’de metin yazarı, Dış Haberler Müdürlüğünde Çevirmen, Öndenetim ve Redaksiyon Müdürü, Program ve Yayın Planlama Müdürü, Genel Müdürlük Müşaviri ve Uzman olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Özdemir İnce çalışma hayatı;

Emekli olduktan sonra 1982 yılından 1989 yılına kadar çeviri yaparak geçimini sağlamış, 1989 ve 2000 arasında Can Yayınları’nda editör, Telos Yayınlarında ise editör ve yayın yönetmenliği olarak çalışmıştır. 2000 yılının Ocak ayında Hürriyet Gazetesinde köşe yazarlığına başlamış, 1 Nisan 2012 tarihinde bırakmıştır.

23 Nisan 2012 ve 02 Haziran 2014 yılları arasında Aydınlık Gazetesi bünyesinde haftada beş yazı yayınlamış ardından ardından gazeteden ayrılarak bir daha gazetelerde yazmama kararı almıştır. 18 Haziran 2014 tarihinde ozdemirince kişisel web sitesini hayata geçirmiştir. Sitesinde gazetelerde yayınlanmış yazıları, edebi ve siyasal yazıları, şiirleri, denemeleri ve kitapları hakkında bir çok bilgi yer almaktadır.

Bir dönem Varlık Dergisi’nde ülkemizde imge, gerçeklik ve benzeri konularda şiir bilincinin gelişmesini sağlayan yazılar yazan usta isim bu yazılarını Şiir ve Gerçeklik isimli kitabında toplamıştır.

Ayrıca şiirin biçim, anlam ve ses katmanları konularında makaleler yazmış, bunları da Tabula Rasa isimli kitabında toplamıştır. Daha sonra İlhan Berk’in poetik anlayışını açıklayan yazıların yer aldığı Yazınsal Söylem üzerine isimli kitabını yayınlamıştır.

Şiirde Devrim isimli kitabı ise modern şiirin kurucuları olan Arthur Rimbaud, Comte de Lautreamont ve Aloysius Bertrand üzerine yorumları bir araya getirmiş olduğu önemli bir kitabıdır. Yayınlanmış olan bu 4 kitap ile muhalif bir bakış açısı ile Türk Şiir bilincinin gelişmesine olanak sağlamıştır.

Özdemir ince 1954 yılında Kaynak dergisinde yayınlanan ilk şiirini yayınlamıştır. Şiir üzerine kuramsal yazılar ve farklı konularda eleştirel denemeler yazmıştır. Yazmış olduğu şiirler, Makedonca, Bulgarca, İtalyanca, Yunanca ve Fransızca kitap olarak yayınlanmıştır. Ayrıca bir çok dile çevrilmiştir.

Yazmış olduğu bazı şiirleri, Ot Hızı, Evren Ağacı, Mani-Hayy, Uykusuzluk, Yazın Sesi, Gürlevik, Gündönümü Gündönümü, Burçlar Kuşağı, Başak ile Terazi, Zorba ve Ozan, Hayatbilgisi, Siyasetname, Eski Şiirler, Yedi Deryalar Gçsen, Rüzgara Yazılıdır, Can Yelekleri Tavandadır, Kentler, Elmanın Tarihi, Karşı Yazgı, Kiraz Zamanı, Tutanaklar ve Kargı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz