Özcan Purçu

0

Özcan Purçu Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili. Hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Özcan Purçu Kimdir?

Özcan Purçu CHP İzmir Milletvekili, siyasetçi. Babası Selami Bey, annesi ise Ünzile Hanım’dır. Bir röportaj’da kendisine Yoksa siz beyaz Romanlar’danmısınız? sorusu sorulmuştur. Cevabı ise ne beyazı abi. Benim annem bohçacı, babam ise sepetçi’dir. Emekleriyle çocuklarını geçindirdiler. Babam hala sepetçilik yapmakta. Ben çadırda doğdum, çadırda büyüdüm. Naylon çadırda olmuştur.

Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur.

Özcan Purçu Nereli?

Özcan Purçu İzmir Söke doğumludur. Memleket nere sorusuna ise şu şekilde cevap vermiştir. Aslen göçebeyiz biz, Çanakkale’den at arabalarıyla yola çıkmış babalarımız. Köylere uğrayarak sepet satmışlar. Sonra İzmir’e ulaşıyorlar. Elli araba İzmir’de kalıyor. Geriye kalan otuz araba ise Söke’ye gidiyor. Açıklamasında bulunmuştur.

Roman asıllı olan Purçu, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 3. Roman milletvekili olmuştur.
ozcan purcu4
İzmir’de ilk Roman derneği olarak İzmir Roman Kültürü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kuruculuğu ve başkanlığı görevini üstlenen isim olmuştur.

Avrupa Konseyi tarafından kurulan Avrupa Roman ve Göçebeler Forumuna Türkiye Romanları temsilcisi olarak seçilmiştir. İzmir’de kurulan ve ilk Roman Federasyonu olan Anadolu Roman Dernekleri Federasyonu’na başkanlık yapmıştır. Uluslararası Roman Birliği Türkiye Parlamenteri olarak görev yapan Purçu, bir çok uluslararası projede yer almış ve AB projelerinin yönetimi görevini üstlenmiştir.

Avusturya, Slovenya, İtalya, Fransa, Almanya gibi çok sayıda ülkede Romanlarla ilgili çalışmalar yürüten Purçu, 60 Roman Derneği ve 4 Roman Federasyonu bulunan Türkiye Roman Hakları Forumunun Kurucu Üyesidir.

Akdeniz Çocuk Sanat Atölyesi ve Etüt Evi Projesi başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinde Romanlarla ilgili etüt merkezleri, kadın ve çocuk merkezleri kurulması için çalışmıştır.

Özcan Purçu Cumhuriyet Halk Partisi 25 ve 26. Dönemde İzmir Milletvekili seçilmiş, 26. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği yapmıştır. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde CHP tarafından İzmir 2. bölge 11. sıra milletvekili adayı olarak gösterilmiş ancak seçilememiştir. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde ise İzmir 1. Bölge 5. sıra adayı olarak gösterilmiş ve milletvekili seçilmiştir.

Özcan Purçu iyi düzeyde Romanca bilmektedir. Evlidir ve 2 evladı vardır.

Resmi instagram hesabı @ozcanpurcu ‘dur. Twitter hesabı ise @ozcanpurcu

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz