Ozan Ceyhun

Ozan Ceyhun Viyana Büyükelçisi olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Hakkında ise aslen nereli? eğitimi, kaç yaşında? siyaset hayatı gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1960 yılında dünyaya gelen Ozan Ceyhun aslen Adana doğumludur. Babası yazar Demirtaş Ceyhun’dur. 1979 senesinde Boğaziçi Lisesi’ni tamamlamış ardından, Hacettepe Üniversitesi Alman Filolojisi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Ozan Ceyhun siyaset hayatı;

1980 darbe döneminde Türkiye’den Avusturya’ya göç etmiş, 1982 yılında da Almanya’ya yerleşmiştir. Almanya’da Sosyal Pedagog olarak eğitim hayatını tamamlayan Ozan Ceyhun, o dönemde Alman Yeşiller Partisi’ne üye olarak aktif çalışmalarda bulunmuştur. Ağırlık olarak Almanya’da göçmenler ve ilticacılar politikası konusu üzerine büyük çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1993 yılında Gross-Gerau bölgesinden milletvekili seçilmiş, 23 Ekim 1988 senesinde Avrupa Parlamentosu üyesi olmuştur.

1992 ve 1998 seneleri arasında ise Hessen Sosyal Bakanlığı’nda çalışan Ceyhun, 1998 ve 2000 seneleri arasında Yeşilller Partisi Almanya (Die Grünen) adına Avrupa Parlamentosu’nda görev yapmıştır. Görevi 2000 senesinde SPD’ye geçtikten sonra 2004 senesine kadar sürmüştür. Hessen Sosyal İşler Bakanlığı’nda konferans yöneticisi olarak görev yapmış ardından 2 yıl partisinin yönetim kurulu üyeliğini gerçekleştirmiştir.

Evliliği;

1 Temmuz 2018 tarihinde Azize Sıkdağ ile evlenmiştir.

2013 senesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nde görevler üstlenmiş, 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili adayı olmuştur. 1 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete’de, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi tayin edilmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz