Oya Peri

Oya Peri Yeşilçam Sinema dünyasının unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır. Usta oyuncu hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusu. Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Oya Peri Kimdir? Kaç Yaşında?

1946 doğumlu güzel oyuncu Oya Peri’nin gerçek ismi Perihan Kocamaz’dır. İstanbul doğumlu Perihan Kocamaz İlkokul mezunudur. Henüz 21 yaşında iken 1967 senesinde sinema dünyasına giriş yapmıştır.

60’lı yılların sonları dahil 70’li yıllarda pek çok sinema filminde rol almıştır. Daha çok vamp kadın rolleri ile hatırlanmaktadır. O yılların yine Yeşilçam sinema dünyasının yıldızları arasında yer alan Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik, Cüneyt Arkın, Fikret Hakan ve İzzet Günay gibi bir çok isim ile aynı filmler de rol almıştır. Sinema dünyasına o dönemde tanıdığı ve aynı apartman’da oturduğu Ertem Eğilmez ile adım atmıştır.

20’den fazla sinema filminde rol almıştır. İlk sinema filmini 1967 yılında rol aldığı Ömre Bedel Kız isimli film olmuştur. Daha sonra Ateşli Çingene, Şöfor Nebahat, Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri, Ağlayan Melek, Kezban Pariste ve Sezercik Yavrum Benim gibi başarılı bir çok filmde rol almıştır. 1970’lerde ortaya çıkan ve pek çok Yeşilçam emekçisini vuran erotik film furyası onu da vurmuş ve 1975 yapımı Dadaş Hasan adlı film sonrası beyaz perdeden uzak kalmıştır.
Oya Peri5
Evlilikleri:

Hayatı boyunca iki kez evlenmiştir. İlk evliliğini Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanlarından olan Sadi Irmak’ın oğlu Sabri Irmak ile gerçekleştirmiştir. Sabri Irmak ile boşanmış, ilerleyen süreçte Sabri Irmak yaşamını yitirmiştir.

İkinci evliliğini ise Arslan Haksın ile gerçekleştirmiş ancak Haksın’da beklenmedik bir anda hayata gözlerini yummuştur. Yaşadığı bu travmanın ardından Oya Peri 1985 senesinde evinin penceresinden atlayarak intihar etmiştir. Şans eseri hayata tutunan ünlü sanatçının yaşadığı bu olay sonrası kaburga kemikleri ve beli kırılmış 3 ay kadar yatağa mahkum olmuştur.

Daha sonra doktorların da tavsiyesi sonrası İstanbul Bahçelievler Huzur evine yerleşmiştir. Bir süre sonra toparlanmış 19 Nisan 2000 tarihinde Milliyet Gazetesine verdiği bir röportaj’da tekrar oyunculuk dünyasına dönüş yapmak isteğini dile getirmiştir. Günümüz de ise halen Huzurevi’nde hayatını sürdürdüğü belirtiliyor.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz