Oturan Boğa

0

Uzun yıllar kovboy filmlerindede Oturan Boğa ismi ile sıkça anılan Sitting Bull, 1831 yılında günümüzde Amerika’nın Kuzey Batısında yer alan Güney Dakota eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Oturan Boğa lakabı ile efsaneleşen Sitting Bull o tarihlerde kızılderili kabilelerin hayatta kalma mücadelesinde Amerika’ya karşı, yani o dönemin tanımlaması ile beyazlara karşı savaş veren son Kızılderili kabile şefi olarak tanınmaktadır.

Özellikle 25 Haziran 1876 yılında 7. Amerikan Süvari Birliğine karşı savaşmış ve bu savaşı 3500 kişi ile kazanmayı başarmıştır. Siyular’ın Lakota grubunda yer alan Hunkpapa kolu reisidir.

15 Aralık 1890 tarihinde şafak sökmesine az kala o dönemde beyazlar ile anlaşma sağlandığı tarihte, 43 kızılderili polis, Oturan Boğa’yı tutuklamak için harekete geçmiştir. Onu uyurken bulmuşlar ve seni götüreceğiz demişlerdir, ancak o direnmiş ve Kırmızı Balta isimli beyazlara çalışan kızılderili polis Oturan Boğa’yı kafasından vurarak öldürmüştür.

59 yaşında ölmüş, hayatı boyunca beş eşe sahip olmuş, bu evliliklerinden Many Horses ve Crow Foot isimlerinde iki çocuğu olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz