Osman Eğin

Osman Eğin son dönemlerde sıkça ekran severler tarafından merak edilen isimler arasında yer almaktadır. Peki aslen nereli? kaç yaşında? hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1960 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Trabzon Araklı İlçesi (Os Köyü) Turnalı Köyü nüfusundandır.

Osman Eğin eğitim ve çalışma hayatı;

İlkokul eğitimi öncesinde 7 yaşında hafız olmuş ve Arapça tahsili almıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu’dur, İstanbul Yeşil Cami ve Ulu Cami’de görev yapmıştır. İzmir İlahiyat fakültesinde kıraat alanında Master yapan Osman Eğin, ülkemizi uluslararası hafızlık ve güzel okuma yarışmalarında temsil etmiş ve dereceler almıştır. 1996 senesinde aşere tahsilini tamamladı, 2015 yılından itibaren ulusal ve uluslararası yarışmalarda jürilik yaptı.

Kıraat alanında ihtisas sahibi olan Eğin, ülkemizde Vaiz ve müftüleri yetiştirmek üzere 550 senelik bir geçmişi bulunan Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim merkezinin müdürlüğünü yapmaktadır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Günümüzde TRT ekranlarında yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasında jüri olarak görev yapmaktadır. Müdürlüğünü yaptığı Eğitim Merkezi Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığının en üst eğitim kurumlarından bir tanesidir. Dini ve İlmi anlamda bir çok ünlü ismi yetiştiren merkez vaiz ve müftü gibi üst düzey personelleri eğitmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınevi üzerinden Kuran Öğreniyorum (Muhtasar) – Kur’an Öğreniyorum (Tecvitli) ve Hafızlık Risalesi eser isimli üç kitabı bulunmaktadır.

5 Yorumlar

 1. Çok değerli din eğitmenidir. Diyanet İşleri Sayfasında “Kur’an öğreniyorum” öğretisini takip ediyorum ve Kur’an okumaya çalışıyorum.İnşallah okumaya başlayacağım.Allah razı olsun. Böyle insanlar daha da çoğalsınlar inşallah. Allah daim ve muvaffak etsin.

 2. Merhaba, Ramazan ayında Kur’an okuma yarışmasına katılmak ve kendi tarif albümümü göndermek için ne yapmalıyız?
  Türkmen Oghly Iran Dan
  Teşekkür ederim
  Yours sincerely
  Abdul Hamid Zeytoonli
  Assistant Professor in Sport management
  Payame Noor University- Iran

 3. Osman hocam bana dönersen sana seni anlatacağım. Seni Allahım sevdiği kullarında haşr-ı Cem eylesin emekli öğretmenim Allahım yeryüzünde sayınızı artırsın. Bende medrese eğitimi gördüm Mehmet Ali hocam Meşhur kesik bacak Eskişehirli İsmail efendinin talebesidir.selamlarımı hürmetlerimi arzederim

 4. Muhterem hocam sayesinde diyanet tv de yayınlanan kuran öğreniyorum programını takip ederek bu yaşta kuran öğrenmeme büyük katkılar sağlamıştır. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Iyiki varsınız değerli hocam. Tevcitli kuran kitabinizdan da almak istiyorum. Saygılarımla

 5. Hagem Müdürü. Oraya müdür olurken liyakat ile gelmiştir umarım. Çok haktan ve hukuktan bahsedipte üst düzey makamlara hakkıyla gelen insanlardandır umarım. Yoksa yaptıklarıyla söyledikleri tutarsız din adamlarından değildir diye umarım. Hadi hocam hayal kırıklığı olmasın yine.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz