Osman Çakmak

Türkiye Ampute Milli Takım kaptanımız Osman Çakmak Türk Silahlı Kuvvetlerde Komando olarak görev yapmakta idi. Şırnak’ta görev bölgesinde mayına basması neticesinde sol ayağını kaybetmiştir.

Çiftçi bir ailenin altıncı ve son çocuğu olarak dünyaya gelen Osman Çakmak İlköğretimi bitirdikten sonra iki abisi ile birlikte İstanbul’a çalışmaya gitmiştir. En büyük hayali futbolcu olmaktır. Bu nedenle ilk olarak Zeytinburnuspor ardından Yenidoğan Güneşspor takımlarında forma giymeye başlamıştır. Bu dönemdede bir marangoz dükkanında çalışmıştır. Ancak zamanla maddi sıkıntılar ve ailesine bakma sorumluluğu nedeni ile çok sevdiği futbola veda etmek zorunda kalmıştır. Daha sonra kısa bir dönem Rusya’da çalışmış ve askerlik dönemi gelinde Komando olmaya karar vermiştir.

İlk görev yeri Manisa Doğukışla daha sonra ise Şırnak Besta Vadisi’nde piyade komando olarak görev yapmıştır. Ancak bir sabah saat 5 sularında vatan haini teröristlerin mayın döşediği yere basıyor ve sol bacağını kaybediyor. 10 sene kadar tedavisi süren Osman Çakmak halen Türkiye için neler yapabilirim acaba diye düşünme derdinde iken tekrar görev almak istediğini belirtiyor. Hastaneye ziyaretine gelen rütbeli’nin ülke için bir şey yapmak istiyorsan futbol oyna diyor ve hayatı tekrar değişiyor.

09 Ekim 2017 tarihinde Vodafone Park’ta İngiltere Milli takımı ile final maçını Türkiye 2-1 kazanmış ve Avrupa Şampiyonu olmuştur.

Aslen Tokat Narkışla Köyündendir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz