Oskar Fischinger

Oskar Fischinger hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında öldü? çalışmaları, eserleri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1900 yılında Almanya’nın Gelnhausen şehrinde dünyaya gelmiştir. Özellikle 1924 senesinde Almanya, Frankfurt’ta yaşadığı dönemde soyut filmler yapmaya başlayarak ismini duyurmuştur. Ayrıca o dönemde bilgisayar animasyonları henüz çıkmamışken çok çok önceden grafik ve müzik videolarını yaratan isim olmuştur.

1933 yılında Nazi rejimi iktidara gelmiş yapmış olduğu soyut animasyon çalışmaları dejenere sanat olarak kabul görmüş bu nedenle 3 yıl sonra 1936 yılında Amerika’ya göç etmek zorunda kalmıştır. II. Dünya Savaşı’nın ardından Hollywood’da kalmıştır.

Oskar Fischinger müzik ile birlikte kusursuz bir şekilde senkronize olan soyut görsel filmler yapmıştır. En ünlü eseri, 1947 de altına imzasını atmış olduğu Motion Painting Number 1, Bach’ın 3 numaralı Brandenburg Konçertosu’nu akrilik cama uygulanan yağlı boya görüntülerle birleştirmiştir. Asıl filmleri ile tanınsada aslında ressam’dır. Hayatı boyunca 800 tablo resmetmiş ve bu eserleri dünyanın dört bir yanında çeşitli müzelerde sergilenmiştir.

1949 yılında Brüksel Uluslararası Film Yarışması 1. lik ödülünün de sahibidir.

Oskar Fischinger 31 Ocak 1967 tarihinde yaşantısını sürdürdüğü Los Angeles’ta 67 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz