Orlando Carlo Calumeno

Orlando Carlo Calumeno hakkında merak edilen koleksiyonerlik hayatı, kariyeri, çalışmaları, kitapları, aslen nereli? gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1970 senesinde İstanbul‘da doğan Calumeno’nun, baba tarafı aslen İtalyan Levante, anne tarafı ise aslen Ermeni. 400 yılı aşkındır aile kökeni İstanbul’a uzanmaktadır. Koleksiyonerlik aileden kendisine miras kalmıştır. Aslen baba tarafı olan Levantenler’de koleksiyon yapma kültürü olduğu bilinmektedir. Herkesin spesifik bir koleksiyona sahip olduğunu belirten Orlando Calumeno ise koleksiyonerlik yolculuğuna 16 yaşında iken adım atmıştır.

Orlando Carlo Calumeno kariyeri;

Kariyeri başarılarla dolu olan Calumeno, Duran- Doğan Basım ve Ambalaj firması Bağımsız yönetim kurulu üyeliğine devam etmektedir. Ayrıca 2007 senesinden bu yana Net Grup CFO’luk görevini sürdürmektedir.

Kariyerinde Portföy yönetimi konusunda uzman yöneticilik yapmış, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA Öğretim Üyesi olarak görev yapmıştır. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olduğu da bilinen Calumeno, 1907 Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mali İşler Sorumlusu olarak da iş hayatını sürdürmektedir.

1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu aktif üyeliği, Koleksiyon ve Arşivi’nin aktif yönetimi, Birzamanlar Yayıncılık yayınevi ve Espor takımı ile gününün 24 saati de doludur. Yaşamının kurgusunda ilk ve en önemli öncelik Net Holding ve Merit International’dır.

Eğitim hayatı;

Kanada Concordia Üniversitesi Finans Yüksek Lisans Bölümü mezunudur. 8 sene Türkiye Pul Kolleksiyoncuları Federasyonu “Yönetim Kurulu Üyesi” olarak görev yapmıştır.

Günümüzde dünyada bilinen en genişli Osmanlı kartpostal koleksiyonu Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’dur.

Koleksiyonerliğe başlangıç;

16 yaşında iken başladığı koleksiyonerlik hayatına bir gün İstanbul Beyoğlu civarında efemera dükkanında bir kartpostal gördüğünü ve çok ilgisini çektiğini belirtmiştir. Çok basit bir İstanbul kartpostalı olduğunu, üstü ful, önü arkası yazı dolu olduğunu, onu yazılarını okuması için annesine götürdüğünü dile getirmiştir. Ardından annesinin birdenbire duygulandığını, ‘Bunu nereden buldun, bu yazılar Ermenice’ dediğini ve ilk o kartpostal ile başladığını sözlerine eklemiştir.

Kitapları;

Armenier in der Türkei vor 100 Jahren
Orlando Carlo Calumeno Koleksiyon ve Arşivinden Kitaplar
Şehir Tarihleri Serisi
100 Yıl Önce Türkiye’de Ermeniler Serisi

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz