Orhan Turan

Orhan Turan 29 Mart 2022 tarihinde Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Orhan Turan Kimdir?

Orhan Turan 1960 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunudur. Ayrıca Marmara Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisans yapmıştır.

1981 senesinde, Enka Çelik isimli bir şirkette makine mühendisi olarak iş hayatına atılmış, vatani görevini de Eskişehir Hava Kuvvetleri’ne kontrol mühendisi olarak tamamlamıştır. Askerdeyken yaptığı işi, hayatının işi olarak sürdürmeye karar vermiştir.

Orhan Turan Nereli?

Orhan Turan İstanbul doğumlu, aslen ise baba tarafından Elazığ’lıdır.
orhan turan1
İş Hayatı, Kariyeri:

Vatani görevini tamamladıktan sonra, iki arkadaşı ile birlikte, ODE Yalıtım isimli firmayı kurmuş, bu firma bünyesinde ısıtma, soğutma ve klima vb. birçok iş yapmıştır.

1988 senesinde ODE Yalıtım’ın tüm hisselerini satın almıştır. Günümüzde, Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım firması olan ODE Yalıtım’ın Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Daha sonra yalıtım işine odaklanmış, enerji verimliliği üzerine de çalışmalar gerçekleştirmiştir. Kısa süre sonra farklı iş sektörlerinde de faaliyet göstermeye başlamış, ticarete atılmış, inşaat sektörüne girmiş, Türkiye genelinde oteller inşa edip, tatil köyleri yapmıştır.

1990’da ithalat yapmaya başlamış ve ithal ettiği ürünleri 1996 yılında üretmeye başlamıştır. 6 kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihracat yapan Orhan Turan, Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin (İZODER) kurulmasında da aktif rol üstlenmiştir.

Üyelikleri, Başkanlıkları:

1997-1999 yılları arasında İZODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı.

2007-2011 yılları arasında İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı.

2017-2019 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nde (TÜSİAD) Denetleme Kurulu Başkanlığı.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde (TKYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nda (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı.

Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde dersler verdi.

Orhan Turan, 29 Mart 2022 tarihinde TÜSİAD Başkanı seçilmiştir.

Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisansüstü seviyesinde ders vermiştir.

Milliyet Gazetesi, CNNTürk ve Ernst & Young işbirliği ile yapılan Yılın Girişimcisi yarışmasında 2008 yılında “Yılın Girişimcisi” ödülünü almıştır.

Monte Carlo’da düzenlenen “Dünya Yılın Girişimcisi” yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz