Orhan Özyiğit

Orhan Özyiğit hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? boyu kaç? hangi sinema, dizi ve tiyatro oyunlarında yer almıştır? Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1969 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu Ankara doğumludur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Ankara’da tamamlamıştır. Ardından Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite döneminde iken tiyatro oyunlarında yer almaya başlayan Özyiğit, W.Shakespeare’in Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası, Anton Çehov’un Üç Kız Kardeş ve Moliere’in Tartuffe isimli oyunlarında sahne almıştır.

1993 ve 1995 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesinde, Damdaki Kemancı ve Donkişot müzikallerinde yardımcı oyuncu olarak görev yapmıştır.


1995’te Diyarbakır Devlet Tiyatrosunu kazanarak devam etti. Üniversite’den 1994 senesinde mezun olmuş daha sonra 8 sene gibi uzun bir süre Diyarbakır Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. Aynı zaman Diyarbakır’da T.R.T Gap Radyosunda, çocuk oyunları yazmış, yönetmiş ve seslendirmiştir. Ardından 2003 senesinde Ankara’ya tayini çıkmış ve Ankara Devlet Tiyatrosuna geçerek çalışmalarına burada devam etmiştir. Kurtuluştan Kuruluşa, Hamlet, Ramazan’la Culide, Yıldız Olmak Kolay mı, Modigliani, Kısasa Kısas, Çirkin Prensesle Şişko Prens, Hünkar ile Mimar, Şair Baba ve Damdakiler, Sırça Kümes adlı oyunları ile tiyatro hayatını sürdürmüştür. Günümüzde halen Ankara Devlet Tiyatrosu bünyesinde oyuncu olarak sanat serüvenini devam ettirmektedir.

Tiyatro hayatının yanı sıra reklam filmleri, dizi, sinema ve seslendirme çalışmaları yapan usta isim diğer bir yandan oyunculuk eğitmenliği çalışmalarını da aktif bir şekilde devam ettirmektedir.

Orhan Özyiğit oynadığı film ve diziler;

2005 yılından 2015 yılına kadar Unutma Beni isimli dizi de Boris karakterini canlandırmıştır. Ayrıca 2005 yılında Kaleiçi isimli dizide rol almıştır. 2000 yılında ise Çile Çiçekleri / Osman Bedrettin Hz. tv filminde yer almıştır.

Bilim İlaç Tanıtım Filmi, BİFA, Süt Diyarı, Dermokil, Dünya Göz, Tatlı Kaşık, Kavala, You Trade Fx, Hitachi ve Ayyıldız gibi bir çok markanın reklam seslendirme çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

Usta oyuncu’nun eşi ise kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Berivan Özyiğit‘tir. Resmi web sitesinden hakkında merak edilen daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://orhanozyigit.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz