Orhan Kilercioğlu

Orhan Sefa Kilercioğlu Emekli Tuğgeneral’dir. 1933 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş, Harp Okulu, Harp Akademileri ve Silahlı Kuvvetler Akademileri’nden mezun olmuştur.

1960 ve 1963 yılları arasında Amerika Engineer Scholl’da eğitim görmüş, 1970 ve 1972’de ise İtalya NATO Karagahı’nda görev yapmıştır.

Uzun seneler Genel Kurmay Harekat Başkanlığında plan subayı olarak hizmet veren Orhan Kilercioğlu Kıbrıs Harekatında 2 sene Londra Zürih anlaşması ile kurulmuş olan Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanı olarak görev yapmış yine bu dönemde general olmuştur.

1982 yılından 1984 senesinde kadar İtalya NATO Karagahı’nda, Güney Bölgesi İstihbarat Başkanı olarak ülkemizi temsil etmiş 1984 yılında Tuğgeneral iken emekli olmuştur.

Emekliliğin ardından 5 sene TOBB’da Genel Sekreter Yardımcılığı yapmış 1991 genel seçimlerinde ise Ankara Milletvekili olarak meclise girmiştir. Meclise girdiği sene Devlet Bakanı olmuş ve Dış işleri Karadeniz Ekonomik İş Birliği Komisyon üyesi seçilmiştir. Türkiye Süt ve Et Sanayicileri Birliği Genel Sekreterliği, 19. Dönem Ankara Milletvekilli’dir.

Yaşar Vakfı Üniversitesi kurucu ve mütevelli heyet başkan yardımcısı olarak 2003 yılına kadar görev yapan Orhan Kilercioğlu bugüne kadar Dış Politika ve Düşler ve Gerçekler isimli eserlere imzasını atmıştır. Çok iyi derecede İtalyanca ve İngilizce bilen Kilercioğlu evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Bir dönem Daily News Gazetesinde yazmıştır.

1 Yorum

  1. Sevgili komutanım sevgiler selamlar yolluyor ellerinizden öpüyorum ben 1978ve1980 yıllarında KTKA da sizin şoförlüğünüzü yaptım.allah sağlıklı sıhhatli ömürler versin size

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz