Orçun Sünear

Orçun Sünear Sattas grubunun solisti, Türkiye’de reggae dendiğinde ilk akla gelen isimlerdendir. Ülkemizde ilk reggae albümünü çıkaran grup Sattas grubudur.

1977 yılında İstanbul, Beşiktaş’ta dünyaya gelmiştir.

1993 senesinde Bursa’da Witness (Trash metal) grubunda davul çalmaya başlamış ardından, Black Mass ve hemen ardından Prospect of Immortality isimli Death Metal gruplarında davul çalmış ve vokal yapmıştır. Bu grup ile demo kaydı yapılmış ve Finlandiya’da Complation isimli albümde şarkıları yer almıştır. Aynı sene Kıbrıs’ta eğitimine devam etmiş ve diğer bir yandan No Name isimli Blues grubunda vokalistlik yapmış, bir kaç konserin ardından üniversite eğitimini değiştirerek İstanbul’a yerleşmiştir.

Orçun Sünear Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü mezunudur. Eğitim süresi boyunca müziğin performans kısmına ara vermiş ve ünlü müzisyenler ile beraber sahne arkasında çalışmalarını sürdürmüştür. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Kalite Yönetimi okumuştur.

Sattas Grubu ile ilk albümlerini, 2012 yılının Temmuz ayında SATTAS ismi ile çıkartmışlardır. Aynı sene Eylül ayında albüm lansmanını yapmıştır. 2016’da Sony Müzik Türkiye ile anlaşma imzalamış ve ilk single çalışmalarını 10 Mart 2017 tarihinde çıkarmıştır. Sattas’ın anlamı ise Jamaika ingilizcesinde Satta’dan gelmekte, anlamı rahatla, takma gibi anlamlara gelmektedir. Sonunda bulunan S eki ise İngilizce’de çoğul eki’dir. Gruptaki lakabı Leo’dur.

2019 yılında İstanbul Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nde düzenlenen nikah töreni’nde, oyuncu Belit Özükan ile dünyaevine girmiştir. Ekran severlerin dizilerden tanıdığı ünlü oyuncu Ahmet Olgun Sünear kardeşidir.

En son 2019 senesinde Kanal D ekranlarında yayınlanan Benimle Söyle isimli programa katılacağı açıklanmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz