Orçun Oran

0

Orçun Oran TRT1 ekranlarının başarılı yapımlarından Alparslan Büyük Selçuklu isimli dizi de Nestor karakteri için kamera karşısına geçmiştir. Günümüze kadar rol aldığı bir çok başarılı proje ile adından söz ettiren ünlü oyuncu hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Orçun Oran Kimdir? Nereli?

1990 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu Orçun Oran aslen doğma büyüme Eskişehir’lidir. Tiyatro kökenli bir oyuncudur. Rıza Kocaoğlu ve Gözde Kocaoğlu’dan temel oyunculuk eğitimleri almıştır. Burslu olarak Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar’da eğitim almış ve bir tiyatro oyununda sahne almıştır. Yer aldığı bir çok tiyatro oyununda ise başarısı ile ödüller kazanmıştır.

3 sene ise Bahçeşehir Üniversitesi Sinema Bölümü’nde eğitim almış ve tiyatro’ya adım atmıştır. 2016 senesinde okuldan mezun olmuş ve Emel Mesçi’nin yönetmiş olduğu Kuvayi Milliye Destanı oyununda Nazım Hikmet’i canlandıran isim olmuştur. Ayrıca Ayşe Emel Mesçi tarafından yönetilen Kuvayi Milliye Destanı adlı oyunda Nazım Hikmet olarak sahne almıştır. Bu oyunla 20. Uluslararası İKSV tiyatro festivalinde yer alarak büyük bir başarının altına imzasını atmıştır.

Konservatuvar eğitimi döneminde tiyatro ile iç içe olan ünlü oyuncu, Sami Berat Marçalı tarafından yönetilmiş olan İkinci kat ve B planı isimli oyunda yönetmen asistanlığı yapmıştır.

2019 senesinde de Ümit Çırak’ın yönetmenliğini üstlendiği Mazgal oyununda sahne almıştır.

İlk sinema oyunculuk deneyimini ise 2015 senesinde rol aldığı Yapışık Kardeş adlı film ile gerçekleştiren Oran, 2018 senesinde ise Show Tv’de yayınlanmış olan Çarpışma adlı dizi de Akif karakteri için kamera karşısına geçmiştir. 2019 yılında da yönetmenliğini Ümit Çırak’ın üstlendiği Mazgal isimli oyunda yer almıştır. 2020’de Çukur ve Alef isimli diziler ile oyunculuk kariyerini sürdürmüştür.

Orçun Oran rol aldığı sinema ve diziler;

2015 – Yapışık Kardeşler
2016 – N’olur Ayrılalım
2018 – Çarpışma (Akif)
2018-2019 – Çarpışma (Akif)
2020 – Çukur (Barış Arduç’un canlandırdığı Böke karakterinin asıl adamı)
2020 – Alef (Hilmi)
2021 – Senkron
2021-2022 – Alparslan: Büyük Selçuklu (Nestor)

Yakışıklı oyuncu, resmi instagram hesabını orcunoran ismi ile kullanmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz