Oprah Winfrey

Amerika’da tarihin en fazla izlenen talk show programı The Oprah Winfrey programını kendi ismi ile sunan sanatçı ve sunucu Oprah Winfrey 1954 yılında Amerika Missisipi’de dünyaya gelmiştir.

Ayrıca Amerika’nın en zengin isimlerinden birisidir. Üç yaşında okuma yazmayı öğrenmiş, büyükannesi tarafından kiliseye küçük yaşlarda götürülmüş ve o yaşlarda İncil’deki ayetleri okumaya başlamış ve civarında yer alan bir çok kişi tarafından vaiz olarak çağrılmaya başlanmıştır. Protestan bir mezhep olan Baptist mezhebindendir.

İsminin aslında İncil’de geçen Orpah olarak konulmak istenmesi ancak nüfus müdürünün hata yapması ile Oprah olarak kayıt edildiği belirtilmiştir.

Anne ve babası evlenmemiş gençlerdendir. Daha sonra bu birliktelik son bulmuştur. Bu nedenle büyükannesi tarafından yetiştirilmiştir.

Amcası, kuzeni ve bir aile dostunun tecavüzüne maruz kaldığını belirtmiştir. Bu nedenle ilerleyen yıllarda yapmak istediği programları bu konulara duyarlı olarak hazırlamak istemiştir. İlk dönemlerde Chicago’da yarım saatlik bir sabah kuşağı talk show programında çalışma fırsatı yakalamış ve reytingleri dipte olan programı kısa sürede hit haline getirmeyi başarmış ve dikkatleri üzerine çekmiştir.

Özellikle bir siyahi kadın olarak bunu başarması ve Amerika’nın tv fenomeni olmaya başlaması ile 1986 senesinde programın ismini Oprah Winfrey Show olarak değiştirmiştir.

2004 yılından sonra özellikle Michael Jackson’un ölümünden sonra dünyadaki tek siyahi milyarder ünvanının sahibi olmuştur. Dakika’da ortalama olarak 500 Dolar kazandığı belirtilmiştir.

Amerika’da yapılan bir ankette başkanlık seçimlerinde aday olacağı yönünde haberlerin ardından Donald Trump’a %10 fark attığı açıklanmıştır. Güney Afrika asıllı Oprah Winfrey’in programı 119 ülkede yayınlanmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz