Onur Genç

0

Onur Genç Amerika’da faaliyetlerini sürdürmekte olan BBVA CEO’su oldu. 40 milyar Euro’luk bankacılık devinin CEO koltuğunda oturacaktır. Peki kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? Kısaca iş hayatı ve biyografi bilgileri.

1974 yılında dünyaya gelen Onur Genç aslen Trabzon’ludur ve Trabzon’da doğmuştur. Evlidir ve bu evliliğinden ikiz çocukları vardır.

2015 yılında BBVA’nın Garanti Bankası’nın bünyesine katmasının sonrasında, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcılığına terfi etmiştir. 2017 senesinde ise Amerika’da faaliyetlerini sürdüren BBVA Compass’ın CEO su olarak görev yapmıştır.

Banco Bilbao Vizcazaya Argentaria, Garanti Bankasının Hakim Ortağı olan İspanyol Bankası’dır. 2018 yılında BBVA’nın Üst Yöneticiliğine yani CEO görevine atanmıştır. 31 Aralık’tan itibaren İspanyol Bankası’nda Francisco Gonzalez’in yerine BBVA Başkanı Carlos Torres geçecektir.

Onur Genç iş hayatı ve aldığı görevler;

Compass Bank Yönetim Kurulu Başkanı, BBVA Compass Bancshares, Inc. (Texas) Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür, Garanti Konut Finansman Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Garanti İpotek Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Yardımcılığı. Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş şirketinde Executive Officer & Director.

Ayrıca New York’ta BBVA operasyonlarından ve BBVA Bancomer Houston Ajansından sorumlu isimdir. Garanti Bankası kariyeri öncesinde, McKinsey & Company ile çeşitli üst düzey pozisyonlarda çalışmıştır. Kanada’daki küresel yönetim danışmanlığına katılmış ve 2004 yılında bir ortak olmuştur. Kariyerine 1997 yılında Dallas’ta American Airlines’ta finansal kontrolör olarak başlamıştır.

Onur Genç İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde Lisans yapmış, Pittsburgh’ta Carnegie Mellon Üniversitesi’nde ise yüksek lisans yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz