Ömer Şan

1945 yılında dünyaya gelen sanatçı Ömer Şan 2015 yılının Mayıs ayında uzun süre şeker hastalığı nedeni ile tedavi gördüğü Kartal Devlet Hastanesi’nde yaşantısını yitirmiştir.

Ömer Şan İlköğretimi aslen memleketi olan Sivas’ta, Ortaokulu ise Tokat’ta tamamlamıştır. Babası Sivas’ta Tarakçı Osman ismi ile tanınan Osman Şan’dır. Ailenin ilk çocuğudur. Bir dönem Seda Sayan ile evlilik gerçekleştiren sanatçı Onur Şan‘ın amcasıdır.

Babasının halk müziğine olan tutkusu Ömer Şan’ıda etkilemiş 1958’de Sivas Halk Evinde solist ve korist olarak çalışmaya başlamıştır. Ses sanatçılığının yanı sıra kaval, darbuka ve bağlama gibi bir çok çalgıyı öğrenmiş ve icra etmiştir.

1963 senesinde Sivas’ta bir müzik evi açmış ve ilk 45’lik plağını seslendirmek için İstanbul’a gitmiştir. Türk Halk Müziği dinleyicisi tarafından büyük beğeni ile dinlenen Ömer Şan 1965 yılında ise yaşantısını İstanbul’da sürdürmeye karar vermiştir.

Bir sene sonra TRT tarafından açılan sınavı kazanmış ve İstanbul Radyosuna stajer sanatçı olarak katılmıştır. Eşi’de kendisi gibi sanatçı olan Bilge Hanım’dır. Bu evliliğinden Selda, Seda ve Osman Nida isimlerinde iki kızı ve bir oğlu olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz