Ömer Faruk Tekbilek

Ömer Faruk Tekbilek müzik dünyasının usta isimleri arasında yer almaktadır. Hakkında ise kimdir? nereli? kaç yaşında? müzik kariyeri, albümleri gibi bir çok soru merak konusudur.

Aslen 1951 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Çok genç yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlamış, Ney ve Bağlama eğitimi ile birlikte bir çok enstrüman ilede içli dışlı olmuştur. Türk Müziği usul ve makamlarını öğrenmiş, İstanbul’da genç yaşlarda bir çok müzisyen ile çalışma imkanı bulmuştur. Diğer bir yandan mevlevi kültürü nü yakından tanımış, 1967 senesinde henüz 16 yaşında, mevlevi dervişleri ile tanışmıştır. Mevlevi düzenine katılmamış ancak mevlevi şeyhi Aka Gündüz Kutbay onun hayatında önemli bir yer edinmiştir.

Ömer Faruk Tekbilek müzik hayatı, çalışmaları;

Abisi ve kendisi müzisyen olarak doğmuştu ailesi için. Müzik dükkanında çalışması kendisine yardım etmesi karşılığında ilk hocası ona bağlama dersleri vermiştir. Dükkan’da bir çok karışık ritmi, makam ve nasıl okunacağını öğrenmiştir.

Daha sonra farklı tarz’da soundlar ile tanışmış, Sabır Ağacı dediği müziği, gelecekte dünya çapında saygın bir müzisyen ve virtüöz olarak tanınmasını sağlayacak olan soundunu yaratmaya başlamıştır. 1971 senesinde 20 yaşında iken Türk Klasik Folklor grubunun bir üyesi olarak ilk defa Amerika’ya gider. Sonrasında tekrar Askerlik için Türkiye’ye gelir ardından 1976 yılında Amerika’ya yerleşir. 1995 senesine kadar 17 yıl fabrikada çalışmış, aynı zamanda müzik çalışmalarına devam eder, orada Ortadoğu kökenli müzisyenler ile birlikte kurduğu orkestra ile kulüplerde çalışmaya başlar. 1988 yılında prodüktör Brian Keane ile tanışmıştır.

New York Metropolitan Museum Of Art’ta sergilenecek olan Muhteşem Süleyman sergisi ve filmi için Brian Keane ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Bu dönem kendisini dünya çapınca tanınan bir müzisyen olmasını sağlayan sayısız albüm için önemli bir dönem olmuştur.


Ömer Faruk Tekbilek daha sonra kendi albümlerinin yanı sıra bir çok usta müzisyen ile birlikte çalışmıştır. Bu isimlerden bazıları, Don Cherry, Karl Berger, Ginger Baker, Ofra Haza, Peter Erskine, Trilok Gurtu, Simon Shaheen, Bill Laswell, Mike Mainieri, Michael Askill, Arto Tuncboyaciyan, Nusrat Fateh Ali Khan, Jai Uttal, Hossam Ramzy ve Glen Velez. Böylece, Türk müzisyen kimliği ile adını dünya müzik arenasına altın harflerle yazdırmıştır.

Ülkemizin yurtdışındaki fahri kültür elçisi olan usta sanatçı, konser ve albüm çalışmalarında, Amerika, İtalya Yunanistan, Ermenistan, Hindistan, Mısır, İsrail, Bulgaristan, İran, Senegal ve İspanya gibi birçok farklı ülke ve kültürden müzisyen ile çalışmıştır. Amerika’nın tüm eyaletleri ve Türkiye dışında dünyanın bir çok kıta ve ülkesinde konserler vermiş, her yerde ciddi hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Spy Game (R.Redford,B.Pitt) 8 mm (Nicholas Cage) Crow”gibi birçok Filmde müziklerine yer verilmiştir. Ülkemizde ilk konserini 2001 yılında Akbank Caz Festivali kapsamında İstanbul’da gerçekleştirmiştir.

Evlidir bu evliliğinden Murat Tekbilek isminde bir oğlu ve iki kızı vardır. Tüm ailesi Amerika’ya yerleşmiş, orada yaşamaktadırlar. Kendisi, eşi çocukları ve torunları ile birlikte.

Ömer Faruk Tekbilek Türkiye’de yayınlanmış albümleri;

Suleyman The Magnificent – (1988)
Fire Dance – (1990)
Beyond The Sky – (1992)
Whirling – (1994)
Fata Morgana – (1995) with Michael Askill
Mystical Garden – (1996)
Crescent Moon – (1998)
One Truth (1999) – (I Love You) – (ZET)
Dance into Eternity – selected pieces – (2000)
Alif (2001) – (ZET)
Tree Of Patience – (2005) – (ZET)
Kelebek “The Butterfly” – (2009) – (ZET)
Best of Omar Faruk Tekbilek “Longing” (2010) – (ZET)
Sufi selections of Omar Faruk Tekbilek “Dance for Peace” (2011) – (ZET)
The Meeting of the Legends “Aşkın Project” (2012) – (ZET)

4 Yorumlar

  1. sevgili ömer faruk beyefendi allahım sana çok uzun ömür nasip etsin ilk defa sizi dinledim kelimelerin bittiği yerdeyim iyiki varsınız izmirden çok selamlar gönderiyorum sağlıklı kalın sevgiyle kalın MEHMET KOLALİ

  2. her zaman her yerde keyifle dinlediğim hemşerim sağlıklı ve uzun ömürlü ol torunlarımda seni tanıma şansına kavuşsun. varlığınla ülkeme onur katıyorsun

  3. ismini tesadüfen öğrendim ben kılasik müzük dinlerken sıradan geldi ve kim diye aradım öğrendim üç gündür sözlü müzik dinlemiyorum abd de yaşamasaydın daha erken duyardık sağlık olsun

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz