Oğuz Özyaral

Oğuz Özyaral son dönemlerde özellikle televizyon ekranlarında canlı yayınlara katılarak isminden söz ettirmiştir. Peki kimdir? Prof. Dr. Oğuz Özyaral, doğum yeri, doğum tarihi, hayatı, eğitim ve kariyeri nasıldır. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, ‘Titiz Misin?’ programı ile tanınmıştır. Habertürk, Beyaz Show ve daha bir çok kanal ve programda yer almıştır. Doğal malzemeler kullanarak verdiği pratik bilgiler ve neşeli anlatımı ile 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Oğuz Özyaral Halk Sağlığı Uzmanı olarak tanınmaktadır. 22 Temmuz 1956 tarihinde aslen İstanbul‘da dünyaya gelmiştir. Ancak baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.

Oğuz Özyaral Eğitim hayatı;

İstanbul Eczacılık Fakültesi’nden 1979 senesinde mezun olmuş ardından, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü bünyesinde İşletme İktisadı İhtisası yapmıştır. Ardından Mikrobiyoloji Yüksek lisansını, 1989 yılında ise Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Hollanda Kraliyet Akademileri CBS Enstitüsü tarafından yüksek başarı ile onurlandırılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Yönetimi ve Organizasyonu Bölümünde Hastane ve Sağlık Kuruluşları Yönetimi’nde yüksek lisans ve aynı sene, İÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Dalında Doktora çalışmalarını tamamlamış ve Farmasötik Mikrobiyoloji Doktoru ünvanını almıştır.

2012 yılının Nisan ayında, YÖK tarafından Genel Mikrobiyoloji alanında üniversite Doçentliğine ve 11 Ekim 2017 tarihinde Profesörlüğe yükseltilmiştir.


Çalışmaları;

Prof. Dr. Oğuz Özyaral’ın Ulusal ve Uluslararası platformlarda yayımlanan 278 bilimsel çalışma ve makalesi, 16 adet kitapta bölüm ve 1 adet İngilizce, 3 adet Türkçe basılı kitabı bulunmaktadır. Sektörel ve akademik olarak çalışma alanları Mikrobiyoloji, Epidemiyoloji, Çevre Sağlığı, İş ve İşçi Sağlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Hijyeni, Eğitim ve İletişim Becerileri, Sağlık Politikaları ile Hastane ve Sağlık Kurumlarında Yönetsel Çalışmalar ve Halk Sağlığı konuları üzerinedir. Yapılan çalışmalarına toplam 97 atıf verilmiştir. Bugüne kadar Sağlık Yönetimi ve İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında 15 tanesi tezli olmak üzere toplamda 191 adet yüksek lisans ve 1 doktora çalışması yaptırmıştır.

Üniversitelerde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında 30 farklı ders vermiştir. Türkiye’de Eczacılık alanında Eczacılık ve Halk Sağlığı’nın kurucusudur.

Üniversite Öğrenci Dekanlığı, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürlüğü, MYO Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Yüksekokul Müdürlüğü, Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ile Halk Sağlığı Anabilim Dalı başkanlıkları gibi idari görevlerde de bulunan Özyaral İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin kurucu öğretim üyesi ve senato üyesidir. Ayrıca Silivri Kent Konseyi Başkanı görevini yürütmektedir. Günümüzde halen aktif olarak İstanbul Rumeli Üniversitesinde görevini sürdürmektedir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz