KimNereli.net

Oğuz Aksaç

Oğuz Aksaç Kimdir?

Oğuz Aksaç
Gerçek adı: Oğuz Aksaç
Doğum Tarihi: 04/09/1974 (45 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Evli (Berna Karabulut ile)
Burç: Başak
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Erzincan Tercan

Oğuz Aksaç Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Oğuz Aksaç hakkında merak edilen soruların cevapları. Kaç yaşında? aslen nereli? müzik ve aile hayatı.

Oğuz Aksaç doğum yeri, memleketi, kısaca özgeçmişi;

Grup Çığ isimli müzik grubunun kurucusu Oğuz Aksaç aslen 1974 yılında Erzincan Tercan’da dünyaya gelmiştir, burcu Başak’tır. Daha sonra ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınmış, varoşlarda yetişmiştir. O dönemde boyacılık, simit tezgahı işletme, dükkan, mobilya gibi bir çok işle uğraşmıştır. Bir dönem dansçılık ve halkevlerinde bağlama öğretmenliği de yapan Oğuz Aksaç Lise yıllarında müzik hayatına atılmıştır. Enstrümanlarla lise’de iken tanışmış önce bağlama, sonrasında ise gitar, dilsiz kaval, batari ve klarnet gibi bir çok enstrüman ile müzik hayatını devam ettirmiştir.


Vermiş olduğu bir röportaj’da ailemde Kürtlük var, evde Kürtçe konuşurlar ancak ben konuşamam diye açıklama yapmıştır. Sahne de ise dönem dönem Kürtçe şarkılar seslendiren usta isim, bu dili çok iyi yorumlayan sanatçılara saygısızlık olur diyerek kasete okumamıştır. Sahnede seslendirdiği şarkıların ise anlamlarını bilerek okumaktadır.

Küçükken radyo’da sık sık Zeki Müren ve Ali Ekber Çiçek dinlediğini belirtmiştir. Ayrıca Davut Sulari’nin plaklarını, Abdullah Papur’u, Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi usta isimleri dinlemiştir. Sezen Aksu, Zerrin Özer, Ajda Pekkan, Michael Jackson, Louis Armstrong, Nusrat Ali Khan ve Ezginin Günlüğü severek dinlediği diğer isimlerdir. Bir dönem Yunan ve Çin müziğinin yanı sıra Sanchez, Paco ve etnik müzikler ile de sıkça ilgilenmiştir.

Oğuz Aksaç albümleri;

Lise yıllarında Mustafa Özarslan ile tanışmıştır. Ardından 1994 yılında Özarslan ile birlikte müzik çalışmalarına başlamış ve Grup Çığ’ı kurmuştur.

Grup Çığ ile birlikte toplam 4 albüm çıkartan sanatçı gruptan ayrıldıktan sonra Oğuzname isimli solo albümünü 2005 yılında müzik severler ile paylaşmıştır. Daha sonra 2007 yılında Dalgalar isimli solo albümünü, 2009 yılında Gİ,Z solo albümünü çıkartan Oğuz Aksaç 2002 yılında Salkım Söğüt 4 isimli albümü Grup Kızılırmak’ın solisti İlkay Akkaya ile birlikte hazırlamıştır.

ğuz Aksaç 2017 yılında türkücü Berna Karabulut ile evlenmiştir. İki evladı vardır. Baba tarafından aslen Erzincan Tercan’lıdır. Yaşantısını ailesi ile birlikte Antalya’da sürdürmektedir.


Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Oğuz Aksaç
Gerçek adı: Oğuz Aksaç
Doğum Tarihi: 04/09/1974 (45 yaşında)
Eğitim Durumu: Lise
Medeni Hali: Evli (Berna Karabulut ile)
Burç: Başak
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Erzincan Tercan
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

386.342 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

342.865 kez okundu

3.

Güncel Öztürk

316.810 kez okundu

4.

Tarık Akan

294.161 kez okundu

5.

Mustafa Miraç Kaya

226.887 kez okundu

6.

Tarkan

226.409 kez okundu

7.

Volkan Demirel

222.029 kez okundu

8.

Emre Mor

195.678 kez okundu

9.

Ersay Üner

191.465 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

184.620 kez okundu