Nuri Sesigüzel

Nuri Sesigüzel Türk Halk müziğinin usta isimlerindendir. Hakkında merak edilen müzik kariyeri, albümleri, şarkıları. Biyografi ve kısaca hayatı.

Nuri Sesigüzel Kimdir?

Nuri Sesigüzel ses sanatçısı, sinema, film oyuncusu, besteci ve şarkıcı. Gerçek ismi Nuri Kaçtaş olan usta sanatçı henüz 13 yaşındayken Türk Halk Müziği ile ilgilenmeye başlamışıtr. Henüz 14 yaşında saz çalmaya başlayan Sesigüzel, 1961 senesinde İstanbul Radyosu tarafından açılan sınavlara girmiş ve kazanmıştır. Ardından profesyonel olarak radyo sanatçısı olarak müzik dünyasına giriş yapmıştır.

Bir süre sonra plak şirketlerinin de dikkatini çeken Sesigüzel, 300’den fazla plak doldurmuştur. 1963 yılında ise sinema dünyasına giriş yapmıştır. İlk olarak 1963 senesinde Kara Yılan isimli film de rol almıştır. Daha sonra Fabrikanın Gülü, Ağlayan Gözler, Burçak Tarlası, Kara Tren, Geceler Yarim Oldu, Seher Vakti, Acı Türkü, Kara Yazım, Mahallenin Namusu, Züleyha, Bir Yiğit Gurbete Giderse gibi pek çok sinema filmde rol almıştır.
nuri sesiguzel1 jpg

Nuri Sesigüzel Nereli

Nuri Sesigüzel aslen Şanlıurfa’lıdır. Şanlıurfa Halfeti İlçesi Karamezra köyü nüfusuna kayıtlıdır. Babası Mehmet Mağo Ağa Beziki, annesi Nazey hanım ise Ketik aşiretlerindendir.

Nuri Sesigüzel Ölümü?

Nuri Sesigüzel kalp yetmezliği nedeni ile hayata gözlerini yummuştur. Uzun süre hastanede tedavi gören usta sanatçı, tedavi gördüğü hastanede kalp ve organ yetmezliği sebebi ile 86 yaşında veda etmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz