Nuran Yıldırım

Nuran Yıldırım Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Öğretim Üyesi. Katıldığı televizyon programları ile merak edilen isim olmuştur. Hakkında kısaca merak edilenler, hayatı ve biyografi bilgileri.

Nuran Yıldırım Kimdir?

Nuran Yıldırım Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Tarihi ve Etik Öğretim Üyesi, Profesör, Bilim Tarihçisi, araştırmacı, ve yazar. Tıp tarihi profesörü Yıldırım, Edirne Lisesi’ni tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümününden 1970 yılında mezun olmuştur.

Yine 1970 senesinde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Kürsüsünde Osmanlıca okutmanı olarak çalışmaya başlamışıtr. 1982 senesinde Doktora çalışmaların tamamlamış, 1990 senesinde Doçent ve 1996 senesinde Profesör olmuştur.

Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Günümüzde Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Nuran Yıldırım Nereli?

Nuran Yıldırım aslen doğma büyüme Edirne’lidir.

Nuran Yıldırım Kaç Yaşında?

Nuran Yıldırım 74 yaşındadır. Doğum tarihi 16 Haziran 1948, burcu ikizler, doğum yeri ise Edirnedir.

2015 senesinde, Osmanlı’nın 1700’lü yıllarda çiçek hastalığına karşı kullandığı aşılamanın, o dönemde çiçekten kırılan İngiltere’ye ulaşarak Avrupa’ya yayıldığını keşfefeden isim olmuştur.

Araştırma Alanları: Deontoloji ve Tıp Tarihi

Yönetimsel Görevleri:

2019 – Devam Ediyor Senato Üyesi – Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2018 – Devam Ediyor – Bezmiâlem Üniversitesi Koleksiyonu Sorumlusu – Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2017 – Devam Ediyor – Etik Kurul Üyesi – Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2020 – 2022 Etik Kurul Üyesi – Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2014 – 2015 – YÖK Etik Komisyonu / Tıp ve Sağlık Bilimleri Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu: Başkan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2011 – 2015Anabilim/Bilim Dalı Başkanı – İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

2012 – 2014 YÖK Etik Komisyonu/Tıp ve Sağlık Bilimleri Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu: Üye – Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz