Nilüfer Sarıtaş

0

Nilüfer Sarıtaş Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim şarkısını seslendirmiştir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? albüm çalışmaları gibi sorular merak konusudur. Kısaca biyografi ve hayatı.

1976 yılında aslen Tokat’ta dünyaya gelmiştir. Lise döneminde iken okulda müzik faaliyetleri ile birlikte bazı Sivil Toplum Örgütlerinde koro çalışmalarına katılmış, müzik ile iç içe bir dönem geçirmiştir.

1997 senesinde Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’nü kazanarak İzmir’e gitmiştir. Eğitimi ile birlikte İzmir’de derslerinden arta kalan zamanlar da çeşitli sivil toplum örgütlerinde gönüllü koro şefliği yapmış ve solo dersleri vermiştir. Yine okul döneminde iken TRT İzmir radyosunun açtığı bir yarışmaya katılarak 2. olmuştur.


Beş senelik Lisans Döneminin ardından Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tezsiz Yüksek Lisans Yaparak İstanbul’a yerleşen Nilüfer Sarıtaş, Erdal Erzincan Müzik Merkezinde Repertuvar ve Bağlama dersleri almış, Müzik öğretmenliği’ne başlamıştır. TRT İstanbul Radyosu amatör ses yarışması 3.lüğü ve Arguvan Vakfı Arguvan Türküleri ses yarışması 1.liği vardır. Haliç Üniversitesi Sanatta yeterlilik programına devam etmektedir.

2005 yılında katıldığı Anadolu Ateşi Bu Toprağın Sesi isimli yarışmaya katılmış ve 1. olmuştur. Yarışmanın ardından albüm çıkarmıştır. Günümüzde konser ve albüm çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir.

Nilüfer Sarıtaş, albümleri ve albüm çalışmaları;

2005 yılında Toprağın Sesi Albümü’nü (Tevhit) müzik severler ile buluşturmuştur. Ardından 2006 yılında Bu Toprağın Sesleri 2 Albümü, 2008 yılında Can Gibi, Uzun Yol Türküleri adlı albümlerin altına imzasını attı. Ardından Nevruziye Deyişleri, 2014 yılında Alevilere Kalan albüm’de, Pirler ve Dedeler proje albümünde, 2016 yılında İl İl Türkülerimiz, 2016 yılında ise Mehmet Gümüş Besteleri albümünde yer aldı. En son 2015 yılında Arda Müzik etiketi ile solo çalışması Son Albüm’ü hazırlamış ve müzik severler ile buluşturmuştur.

İlginizi Çekebilir :   Yasin Obuz

Seslendirdiği bazı eserler, Kaynana, Neydem, Bu Toprağın Sesleri, Sabah Olsun, Vay Vay Dünya, Can Gibi, El Vurup Yaremi İncitme Tabip, Sevgi Ozanı, Türkülerin Sevdası, Nevruziye.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz