Nihat Behram

Nihat Behram 1946 yılında Kars’ta dünyaya gelmiştir. Aslen Azerbaycan Kafkasya asıllıdır.

Babası Haydar Bey, annesi ise İsmet Hanım’dır. Ataol, Namık Kemal, Yusuf Turan isimlerinde üç erkek kardeşi vardır. Ataol gazeteci yazar, Namık Kemal Hukukçu ve Yusuf Turan Diş Hekimi’dir. Evli ve Mavi isminde bir kızı vardır. Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olan Nihat Behram 1967 yılında ilk şiirini yayınlamıştır. 1970 yılında Halkın Dostları dergisinde yazı işleri sorumlusu olmuş ardından abisi Ataol Behramoğlu ile beraber Militan adlı dergiyi çıkartmıştır.

Hayatımız Üstüne Şiirler isimli kitabında yazmış olduklarından dolayı 12 Mart Döneminde iki sene askeri cezaevinde tutuklu kalmıştır. Serbest kaldıktan sonra bir dönem gazetecilik yapmıştır. Geçmişten günümüzde yazıları ve şiirleri nedeni ile bir çok kez sivil ve sıkıyönetim mahkemelerinde adına davalar açılmıştır. 12 Eylül döneminde TC vatandaşlığından çıkartılan Nihat Behram yaşantısını İsviçre Basel’de sürdürmektedir.

Toplam 12 şiir kitabı olan Nihat Behram Ya Osmanlıya Dönüş Ya Sosyalist Cumhuriyet Mitingi, Ayaklanma Çağrısı, Ölülerimiz, Kundak, Yalın Yürek, Cenk Çeşitlemeleri, Yine Gülümseyerek, Ay Işığı Yana Yana, Savrulmuş Bir Ömrün Günlerinde, Irmak Boylarında Turaç Seslerinde, Hayatı Tutuşturan Acılar, Dövüşe Dövüşe Yürünecek, Fırtınayla Borayla Denenmiş Arkadaşlıklar ve Hayatımız Üstüne Şiirler isimli kitaplara imzasını atmıştır.

Ayrıca Gurbet, Lanetli Ömrün Kırlangıçları ve Kız Ali isimli roman, Kuyruğu Zilli Tilki ve Göğsü Kınalı Serçe adlı çocuk kitaplarını yazmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz