Nedret Güvenç

0

1930 yılında dünyaya gelen yönetmen, seslendirme sanatçısı, tiyatrocu ve oyuncu Nedret Güvenç aslen İzmir, Çeşme İlçesi, Çiftlik Köyü nüfusuna kayıtlıdır. İlköğretim eğitimini Bornova’da tamamlamış ardından Ortaokul döneminde müzik ve tiyatro ile tanışmıştır.

Henüz 14 yaşında iken Karel Çapek’in Yaşadığımız Devir isimli savaş karşıtı olan bir oyunda başrol oynamıştır.

İzmir’deki eğitim hayatının ardından Ankara Devlet Konservatuvarı Şan ve Piyano bölümünde tahsilini tamamlamış ve tiyatro oyuncusu olarak kariyerini sürdürmeye karar vermiştir.

İlk evliliğini dublaj sanatçısı Hayri Esen ile gerçekleştirmiş ardından Orhon Murat Arıburnu ile evlenmiş bu evliliğide son bulmuştur. Daha sonra Yüksek Mimar Okan Bilgütay ile evlenen Nedret Güvenç’in bu evliliğinden Müge isminde bir evladı vardır.

Geçmişten günümüze bir çok dizi, sinema filmi ve tiyatro oyununda yer almıştır. 9 Mart 2010 tarihinde İzmir Bornova Çamdibi’nde Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi isimli bir tiyatro açılmıştır.

Ayrıca Nedret Güvenç bugüne kadar Kum Zambakları, Bir Zamanlar İzmir’de, Dinle Beni ve Aşk Yoksunları isimli kitaplara imzasını atmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz