Necmi Yüzbaşıoğlu

Necmi Yüzbaşıoğlu Anayasa Hukuku Profesörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Peki kaç yaşında? aslen nereli? hakkında merak edilen soruların cevapları, biyografi ve hayatı.

1956 yılında dünyaya gelen Necmi Yüzbaşıoğlu aslen Kastamonu doğumludur. Eğitim hayatına ilk olarak Kastamonu Göl Öğretmen Okulu’nda başlamış daha sonra Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu tamamlamış ve 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezun olduğu fakültede Hukuk Doktoru, Yard. Doç, Doçent ve 1996 yılında da Profesör olmuştur.

Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu uzun süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Dekan Yardımcılığı ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

İstanbul Üniversitesi’nden 2001’de ayrılmış ve Galatasaray Üniversitesi’nde, Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda profesör olarak görev yapmıştır. 2008 ve 2012 yıllarında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekilliği görevini sürdürmüş, 5 Ocak 2012 tarihinde YÖK tarafından Hukuk Fakültesi dekanlığına atanan isim olmuştur.

17 Aralık 2003 tarihinde Üniversitelerarası Kurul kontenjanından Yükseköğretim Kurulu üyeliğine seçilmiş, 2007’de görev süresi dolmuş ardından tekrar YÖK üyeliğine seçilmiş, cumhurbaşkanı Abdullah Gül 4 Şubat 2008’de kendisini YÖK üyeliğine tekrar atamış ve Şubat 2012’de görev süresi dolmuştur.

İstanbul Kültür Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz