Nebil Özgentürk

Nebil Özgentürk özellikle ekran severlerin de belgeselci kimliği ile tanıdığı bir isimdir. Hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nebil Özgentürk Kimdir?

Nebil Özgentürk gazeteci, yazar ve belgeselci olarak uzun yıllardır çalışmalarını sürdürmektedir. Berber bir babanın evladı olarak dünyaya gelmiştir. Ekran severlerin yakından tanıdığı ve televizyon dünyasının usta isimlerinden Ali Özgentürk abisidir. Ali Özgentürk ise senarist ve yönetmendir. Kaç kardeş sorusunun cevabı bilindiği kadarı ile iki kardeştir.

İlkokul ve Ortaokul tahsilini Adana’da tamamlamıştır. Ardından İzmir’de, İzmir Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden başarı ile mezun olmuştur. Üniversite dergilerinde gazetecilik mesleğine adım atmış, fotoğrafçı ve muhabir olarak çalışmıştır. Nebil Özgentürk yine üniversite eğitimini tamamladığı İzmir’de vatani görevini de yedek subay olarak tamamlamıştır.

Günaydın Gazetesi İzmir bürosunda haber muhabiri olarak çalışmış, ardından İstanbul’a atanmıştır. Bir süre sonra Sabah Gazetesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Nebil Özgentürk, gazetede köşe yazarlığı ve röportaj bölümünde çalışmalarına devam etmiştir. 1992 senesinde ise Bir Yudum İnsan isimli kitabından esinlenerek, Bir İnsan Bir Hayat adlı kısa belgeseller ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

1994’de Bir Yudum İnsan isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Türkiye’nin Hatıra Defteri ve Rüzgara Karşı Yürüyenler isimli belgesel programlarının altına imzasını atmıştır.
Nebil Özgentürk Bir Yudum İnsan
9 yıl kadar CNN Türk ekranlarında yayınlanan Bir Yudum İnsan büyük bir ilgi görmüştür. Bir Yudum insan adlı belgesel programında Zeki Müren, Zülfü Livaneli, Can Yücel, Orhan Pamuk ve Yaşar Kemal dahil bir çok yazar, sanatçı yer almıştır.

Can Dündar ile birlikte, İstanbulun Entelektüel Tarihinden Tanıklıklar adlı belgeselin altına imzasını atmıştır.

Kariyeri boyunca bin civarında televizyon programının altına imzasını atan Özgentürk, Kenan Işık’ın sunmuş olduğu Dünya Bir Oyun Sahnesi ile Ferhat Göçer tarafından sunulan Güzel Şeyler’i hazırlamış ve yönetmiştir.

Sunay Akın, Haşmet Babaoğlu ve Hıncal Uluç ile Yaşamdan Dakikalar isimli programda yer almıştır. Atv, Tv8 ve Skyturk360 kanallarında bu program uzun süre gündemde yer almıştır.

Nebil Özgentürk Nereli?

Nebil Özgentürk aslen Adana’lıdır. Adana’da doğup büyüyen Özgentürk, resmi instagram hesabından Adana ile ilgili bir resim paylaşımında şu notu düşmüştür. “Nereye gitsem çocukluğumun şehrini, kokusunu, dokusunu ve köprüsünü götürmüştüm; yıllarca! Bugün, yine buluştum Adana’yla!”.

Nebil Özgentürk Evlimi?

Nebil Özgentürk’ün 2000 senesinde boşandığı eşinden ikiz erkek çocukları vardır. İlk eşi yani, eski eşi Melda Davran’dır.

13 Haziran 2010 tarihinde ise Nehir Özdemir ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2011 doğumlu Arın isminde bir çocuğu vardır. Çocuklarından Kaan Doğa Özgentürk bir süredir mühendis olarak çalışmalarını Belçika’da sürdürmekte. Bir diğer oğlunun ismi ise Yiğit’tir.

Nehir Özdemir Prof. Dr. Moleküler Biyoloji uzmanı’dır. Düğün Baltalimanı Portaxe Restaurant’ta gerçekleşmiştir. Çiftin şahitliğini ise Fikret Otyam, Hıncal Uluç, Şule Talu ve Yaşar Kemal yapmıştır. Düğünde sunuculuğu ise Sunay Akın üstlenmiştir.

Çiftin bir çok kaynakta, Ressam Fikret Otyam’ın bir sergisinde tanıştığı belirtilmektedir.
Nebil Özgentürk eşi ve oğlu

Nebil Özgentürk‘ün resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @nebilozgenturk ‘tür. Ayrıca @nebilozgenturk ismi ile 203,5bin takipçili bir twitter hesabı bulunuyor. İnstagram hesabı takipçi sayısı ise 333bin.

Nebil Özgentürk’ün ayrıca @NebilOzgenturkOfficial youtube kanalı bulunmakta. Kanalda Bir Yudum İnsan programı ile ilgili videolar yer alıyor.

Cem Karaca, Türkan Şoray, Gazanfer Özcan, Halit Kıvanç, Cem Yılmaz, Yılmaz Büyükerşen, Abdi İpekçi, Haluk Bilginer, Kosta Kasapoğlu, Erkin Koray, Uğur Mumcu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Ali, Filiz Ali, Mehmet Akif ve daha bir çok ünlü ile ilgili video paylaşımları vardır.

Nebil Özgentürk Belgeselleri

Nebil Özgentürk’ün yönetmenliğini yaptığı belgesellerden bazıları ise şu şekildedir.

Bir Doğum Günü Armağanı
Bir Yudum İnsan
Rüzgara Karşı Yürüyenler
Türk Sinemasında İETT’nin Serüveni
Konuşan Yeşilçam
Basının Kısa Tarihi
Türkiyenin Hatıra Defteri
Yargıdan Türkülere

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz