Nayib Bukele

0

Nayib Bukele 2019 yılında El Salvador’da gerçekleşen seçimler sonucu ismini tüm dünyaya duyurmuştur. Özellikle ülkemizde yapılan Osmanlı Torunu haberleri ile gündeme gelen Nayib Bukele aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? evli mi? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nayib Bukele 4 Temmuz 1981 tarihinde Orta Amerika ülkelerinden El Salvador’un başkenti San Salvador’da dünyaya gelmiştir. Aslan burcudur. Anne ve babasının isimleri Armando Bukele Kattán ve Olga Ortez de Bukele’dir. Yamil ve Karim isimlerinde iki kardeşi vardır. Bukele’nin ataları’nın Filistin topraklarından Osmanlı Pasaportu ile Amerika Ülkesine göçtüğü açıklanmıştır.

Ülkesi El Salvador Başkanlık sistemine dayalı demokratik cumhuriyet ile yönetilmektedir. 2019 yılında yapılan devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda en fazla oyu alan isim olmuştur. Sağcı Ulusal Birlik İttifakı’nın (GANA) adayı’dır.

El Salvador Orta Amerika’nın en yoğun nüfusa sahip ülkesi’dir, 21 bin 40 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir ve neredeyse Amerika’nın New Jersey eyaleti ile aynı büyüklüğe sahiptir.

Bukele Orta Amerika Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Gabriela Rodríguez de Bukele ile evlidir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz