Nadia Comaneci

0

Nadia Comaneci hakkında merak edilen boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? Özgeçmiş ve spor kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1961 doğumlu dünyaca ünlü jimnastikçi kariyeri boyunca toplam 5 olimpiyat altını, 3 gümüş ve 1 bronz madalya ile ülkesi adına bir çok başarının altına imzasını atmayı başarmıştır.

Romanya, Oneşti’de dünyaya gelen Nadia 1976 Yaz Olimpiyatlarında tüm jüriden 10 üzerinden 10 puan alan ilk ve tek sporcu olma ünvanının sahibidir.

Annesinin Nadia’ye hamile olduğu dönemde bir Rus filmi izlediği ve filmde Nadezhda isminde bir karakterden etkilenerek ismini Nadia koymaya verdiği belirtilmiştir. Nadezhda Umut anlamına gelen bir Rus ismi ancak kendi ülkesi Romanya’da pek bilinmeye bir isimdir.

Çok küçük yaşlarda iken inanılmaz bir esnekliğe sahip olan Nadia Comaneci’nin bu farklılığını ailesi kısa sürede keşfetmiş ve 6 yaşında iken Jimnastik sporuna yönlendirmişlerdir.

1975 ve 1976 senelerinde yılın atleti seçilen Nadia Comaneci, Bükreş Politeknik Üniversitesinden mezun olmuştur. 1996 yılında Bart Conner ile evlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz