Mutlay Sayan

Mutlay Sayan Asistan Doktor olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapmaktadır. Son dönemde harika çocuk olarak medya’da sık sık gündeme gelen başarılı ismin hayatı merak konusu olmuştur.

1988 yılında dünyaya gelen Mutlay Sayan aslen Iğdır’lıdır ve Iğdır’da doğmuştur. İlerleyen süreçte ailesi ile birlikte 11 yaşında iken, maddi imkansızlıklar sebebi ile İstanbul Bağcılar Güneşli’ye göç etmiştir.

İlköğretim eğitimine de maddi zorluklar sebebi ile 13 yaşında iken başlamış, daha sonra Lise eğitimini 1. olarak tamamlamıştır.

Lise döneminde geliştirdiği matematik projesi ile 1.liği kazanmıştır. Daha sonra bu proje ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Vermont Üniversitesi’nde (University of Vermont) %100 burs kazanmayı başarmış ve kimya eğitimi almıştır.

Tıp Fakültesi’ni ise 1. olarak tamamlayan Mutlay Sayan, Rutgers Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi’nde asistan hekim olarak çalışmıştır. Çok genç yaşta elde etti başarılar ile pek çok makale yayınlamış, Wunderkind ünvanının sahibi olmuştur. Almanca’da Wunderkind sözcüğünün anlamı Kusursuz Çocuk’tur. Sayan, 100 bin genç bilim insanı arasında kusursuz çocuk seçilmiştir.

Eğitim için Harvard’ı seçmiş, Radyasyon Onkolojisi’nde ihtisas yapmış, Üniversite’yi 1. olarak tamamlamıştır.

2021 yılında Fox Tv ekranlarında yayınlanan Çalar Saat isimli programa katılmış, İsmail Küçükkaya‘nın konuğu olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz