Mustafa Karamanoğlu

Mustafa Karamanoğlu makas sektörüne yön veren adam. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kariyeri, iş hayatı ve biyografi bilgileri.

Mustafa Karamanoğlu Kimdir?

Rizeli tüccar Mustafa Karamanoğlu, ticari hayatına ilk olarak 6 yaşında su satarak başlamıştır. 2005 yılında ise bilgisayarların popüler olmaya başladığı dönemde 12 yaşında olan başarılı tüccar, domain (.com), hosting gibi servislerin satışını yaparak ticarete devam etmiştir. Küçük yaşlardan itibaren ticarete ilgi duyan Karamanoğlu, kendini bu alanlarda geliştirmek için çabalamış ve bu yüzden derslere pek ağırlık verememiştir. Lise döneminde dersleri çok fazla iyi olmayan tüccar ailesinin isteğiyle ancak onuncu sınıfa kadar okuyabilmiş ve sonrasında okuldan tamamen ayrılmıştır.

Bu kararı ile iş hayatına tekrar dönen Karamanoğlu, bu dönemi hayatının dönüm noktası olarak nitelendirmektedir. Ticari hayatını daha ileriye taşımanın yanı sıra hayallerini profesyonellik çatısı altında devam ettirebilmek için üniversite okumaya karar veren tüccar, açık öğretim sınavlarına girerek öncelikle lise eğitimini tamamlamıştır. Bu süreçte aynı zamanda kendi parasını da kazanmış, eğitimi süresince kendini geliştirerek hedeflerine bir adım daha yaklaşmıştır.
Mustafa Karamanoglu1
Okul hayatı boyunca başarısız bir öğrenciyken hedeflerini gerçekleştirmek için derslerine odaklanan Karamanoğlu, azimli çalışmaları sonucunda Yalova Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Lisans bölümünü kazanmıştır. Üniversitenin ilk yılında, notları ortalamanın üzerinde ve başarılı bir öğrenci olan Mustafa Karamanoğlu, üniversite tarafından onur belgesine layık görülmüştür. Arada verdiği dört yıl kayıp nedeniyle üniversiteyi bitirdiğinde hayallerini gerçekleştirmek ve iş hayatına atılmak için geç kalacağından endişelenen Karamanoğlu üniversite ikinci sınıfta ticari hayatına geri dönüş yapmıştır.

Daha sonra sektör ve piyasa araştırması yaparak hangi alanda ilerlemek istediğine karar vermeye çalışmıştır. Detaylı araştırmaları sonucu makas sektörünün bu kadar geniş ve üzerinde çalışabilir olması oldukça ilgisini çekmiştir. İlgisini çeken bu nokta üzerine bu sektörü detaylı olarak araştırmaya başlamıştır. Tedarikçiler tarafından ürünler kuaförle buluşma sürecine kadar birçok el değiştirdiğini ve bunun sonucu malzemelerin satış fiyatında büyük oranda artışın meydana geldiğini fark eden Mustafa Karamanoğlu, bu alanda kendini profesyonel olarak geliştirmeye karar vermiştir.
Mustafa Karamanoglu6
Kendi markasını kurarken aklında temel ürün olarak makas olması sebebiyle “Makascım” adlı markasının temellerini atmıştır.

22 yaşında Türkiye’nin en genç makasçısı olarak başlayan yolculuğunun temelini kuaförlere kat kat fazla fiyata satılan makasları daha uygun fiyattan satışa çıkarmayı hedeflemek oluşturmuştur. İlk etapta sektörde yeni olduğundan dolayı istediği çıkışı yakalayamamış ve ilk üç yıl boyunca para kazanamadan işini devam ettirmeye çalışmıştır. Bu azmi ve sabrı ile üçüncü yılının sonunda insanlarla kurduğu samimi iletişimin de etkisiyle büyük bir ses getirmiştir. İnsanlar duyduğu güven ve memnuniyet ile markayı çevresine tavsiye ederken bu olay markanın tanınabilirliğini de oldukça arttırmıştır. Bu durum, markanın büyümesinde de büyük rol oynamış ve gün geçtikçe Makascım ailesine katılan kişi sayısında yüksek oranda bir artış başlamıştır. Makascım adlı firmasını geliştirmek için kendini adayan Karamanoğlu markasının çeşitliliğini gün geçtikçe arttırmış ve birçok kuaför ekipmanını da bünyesinde toplamıştır.

Daha sonrasında bu sektörde sevilen ve çoğu kişi tarafından bilinen bir marka haline gelen Makascım, Dünyadaki gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek Türkiye’de olmayan ürünleri müşterilerine sunan ilk firma olmuştur. Böylelikle markanın bilinirliği daha fazla yükselmiş ve müşteri potansiyeli genişlemiştir. Avrupa’da 1 günde teslimat seçeneği sayesinde farklı bölgelerde bulunan birçok salonla çalışmaları süren Makascım, Türkiye’de ise 3000’e yakın salonla işbirliğini devam ettirmektedir.

Makascım, Türkiye’de ekipman olarak dünya markalarını bir arada bulunduran tek firma olarak adından sıkça söz ettirmektedir.

Mustafa Karamanoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz