Mürtüz Yolcu

Mürtüz Yolcu Türkiye’den Almanya Berlin’e göç eden ilk sanatçılardan birisidir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? hangi sinema ve dizilerde rol aldı? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1961 yılında dünyaya gelen Mürtüz Yolcu Iğdır doğumludur. Alman Türk aktör ve Tiyatro festivali kurucususu olan usta oyuncu, oyunculuğun yanı sıra tiyatrocu, Küratör ve senarist kimliği ile tanınmaktadır. 1978 yılından bu yana hayatını Almanya Berlin’de sürdürmektedir.

Diyalog Tiyatrosu’nu kurmuş ve o dönemden itibaren festivalin sanat yönetmenliğini üstlenmiştir. 1995 ve 2011 seneleri arasında Berlin Diyalog Kültür Tiyatro Festivalini düzenlemiş, festival bünyesinde ülkemizden bir çok sanatçı ile birlikte çalışmıştır. Oyuncu ve dramaturg olarak iki dilde çeşitli oyunlar sahneye koymuştur.


2009 yılında Beyond Belonging Almancı! Festivali proje koordinatörlüğünü üstlenmiştir.

Theater der Jugend’de (Gençlik Tiyatrosu), Ballhaus Naunysnstrasse ve Münih Kammerspielen’de sahne alan Mürtüz Yolcu ayrıca 2009 yılında Evet, ich will, 2018 senesinde ise Netflix’te yayınlanan Dogs of Berlin adlı dizinin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Ayrıca 2018 yılında Kardeşler (Amca) isimli sinema filmi ile birlikte Benim Adım Gültepe ve Şeref Meselesi adlı dizilerde oyuncu olarak yer aldı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz