Murda

Murda (Önder Doğan) son dönemlerde Rap müzik dünyasının severek takip ettiği başarılı rapçi isimler arasında yer almaktadır. Hakkında ise aslen nereli? evli mi? boyu, kilosu kaç? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1984 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Murda, Hollanda’nın Amsterdam Şehri’nde doğmuştur. Gerçek ismi Önder Doğan olan rapçi bir dönem yaşantısını İspanya’nın Madrid Şehri’nde sürdürmüştür. Daha sonra tekrar Hollanda’ya dönmüş ve müzik ile ilgilenmeye başlamış, ilk EP’sini ise 2008 yılında müzik severler ile buluşturmuştur. Bazı kaynaklarda boyu 1.84 cm olarak geçmektedir.

Özellikle Türk rap dünyasının sevilen isimlerinden olan Ezhel ile beraber seslendirdiği, Aya isimli parça ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Konser esnasında seslendirdiği rap şarkının ardından, konser sonrasında karşılaştığı manzara nedeni ile çok duygulandığını dile getirmiştir.

Murda müzik kariyeri;

Göçmen bir ailenin çocuğu olan Murda’nın henüz baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır. Anne ve babasının işleri nedeni ile çocukluğunun bir bölümü İspanya ve Türkiye’ye geçmiştir. Hollanda’da okul arkadaşları Önder ismini kolay telafuz edemedikleri için ona Türk ya da Murda Türk diye seslenince oda ilerleyen yıllarda sahne ismi olarak Türk ismini kullanmaya karar vermiştir. Okul dışında Türk ismi farklı çağrışımlara neden olduğu için sonrasında Murda ismini kullanmakta karar kılmıştır.

Murda, Bizey, Kraantje Pappie ve Ronnie Flex dahil bir çok ünlü isim ve Hollandalı hip-hopçular ile çalışmalar yapmıştır. Hollandaca ve İngilizce söylediği şarkılarda dönem dönem İspanyol esintileri duyulmuş, bu nedenle İspanya’da müzik kariyerini sürdürmesi gerektiği düşünülmüştür. Ancak sosyal medya hesabı İnstagram üzerinden Ezhel ile tanışınca yönünü Türkiye’ye çevirmiştir.

Türkiye’de Aya isimli şarkısıyla milyonlarca insan tarafından tanınmış, Aya video paylaşım sitesi Youtube’da 100 milyondan fazla izlenmiştir. Ardından, ikili ocak ayında, Türkçe iki yeni single daha çıkarmış, Bir Sonraki Hayatım ve Eh Baba ile kısa sürede geniş kitlelere ulaşmıştır. Her 3 şarkı da internetteki müzik platformu Spotify Top 200 listesinin en üst sıralarına tırmanmıştır.

Başarılı rapçi evlidir ve bir kızı vardır. Sosyal medya hesaplarını aktif bir şekilde kullanan ünlü ismin günümüz itibariyle resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı 188bin civarındadır. 15 Şubat 2020 O Ses Türkiye final’inde sanatçı Zeynep Bastık ile deyimi yerindeyse sahneyi sallamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz