Murat Sağman

Murat Sağman Eğitmen, Sagam Strateji Danışmanlık. Hakkında bir çok sorunun cevabı araştırılmaktadır. Kısaca kariyeri, biyografi ve hayatı.

Murat Sağman Kimdir?

Murat Sağman ekonomist, konuşmacı, Portföy Yöneticisi, Sagam Strateji Danışmanlık Kurucusudur. Galatasaray Lisesi’ni tamamlamış ardından, Fransa’da Sorbonne Üniversitesinde Ekonomi ve Finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. Sorbonne Üniversitesi’nde Banka ve Finans üzerine Master eğitimini tamamlamıştır.

Murat Sağman Kaç Yaşında?

Murat Sağman 50 yaşındadır. Doğum tarihi 1972.

Murat Sağman Nereli?

Murat Sağman Fransa Paris’te dünyaya gelmiştir. Ancak baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır.
Murat Sagman4

Kariyeri, İş ve Çalışma Hayatı:

1997’de Paris Credit Lyonnais Hazine Bölümü ve Paris Borsası’nda kısa deneyimler kazandıktan sonra 1998 yılında Türkiye’de Alfa Menkul Değerler Hazine Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır.

2000 yılında ABD’de Nasdaq borsasında Broadway Trading firmasında hisse senetleri piyasasında Trader olarak görev yapmış, bu görev için 2000 kişi arasından seçilen isim olmuştur.

2002 yılında Paris Refco da ABD Piyasaları Başkanlığı yaptıktan sonra 2004’te Akbank Private Banking’e Yurtdışı Piyasaları ve Hisse Senetleri piyasalarından sorumlu Yatırım Yöneticisi olarak katılmıştır. Aralık 2005 ve Ağustos 2011 yılları arasında Finansbank’da Özel Bankacılık Müdürü olarak görev yapmıştır.

2011 ve 2015 yılları arası Notus Portföy Yönetimi Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü olmuştur. Şirketi İtalya’nın en büyük bağımsız Portföy Şirketi Azimut gruba satılmıştır.

2006’da LM Investment Management sponsorluğunda Dubai’de gerçekleşen ve dünyadan katılan 100 bankacının katıldığı Özel Bankacılık Konferansı’nda ödül almıştır.

2008’de Avrupa Özel Bankacılık Konferansı’nda Türkiye’den o güne kadar çağırılan ilk konuşmacı olmuştur. Konferansın moderatörlüğünü ve oturum başkanlığını da üstlenmiştir.

2019’da ABD de Yale Üniversitesinde yılda bir yapılan finans konferansında Türkiye’den çağırılan ilk konuşmacı olarak davet edilmiştir.

2008 ve 2014 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olmuştur. 2016 yılından bu yana Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisidir.

2011’de Türkiye Bankalar Birliği Eğitmen kadrosuna seçilmiştir.

2005 senesinden bu yana bir çok tv kanalında ekonomi ve piyasalar ile ilgili yorumlar gerçekleştirmekte, 2011 ve 2016 yılları arasında Bloomberg HT’nin daimi yorumcusu olmuştur.

Galatasaray Pazarlama AŞ Yönetim Kurulu üyeliği yapan Sağman, Galatasaray TV Yayıncılık Yönetim Kurulu ve Galatasaray kulübü ve Galatasaray Lisesi mezunlar derneği üyesidir.

Türkiye Genç İş adamları Derneği (TÜGİAD) Ekonomi Danışmanıdır.

Genç Yöneticiler İş adamları Derneği (GYIAD) üyesidir.

Yatırımcı Profesyonelleri Derneği (CFA) üyesidir.

FODER (Finansal Okur Yazarlık ve Erişim Derneği) Yönetim Kurulu Üyesidir.

TÜSİAD Ekonomik Analiz Çalışma Grubu Üyesidir.

Türkiye’nin en büyük sanal portföy yönetimi yarışması İnvestimate Jury Başkanı.

SPK ileri düzey, SPK Türev ürünleri, İMKB Tahvil Bono, SPK Kurumsal Derecelendirme, ABD Series 7, Series 63 ve Series 55 lisansları bulunuyor.

Ege Üniversitesi ve Ekonomize Dergisi tarafından tarafından 2017 ve 2018 yılının En İyi Ekonomisti seçilmiştir.

Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Fransızca biliyor.

Başarılı isim için, ileriye dönük yapmış olduğu tahminler sebebi ile “Ekonominin Kahini” denmiştir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @muratsagman1972 ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz