Murat Karayalçın

Murat Karayalçın aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? Hakkında merak edilenler, siyaset hayatı ve kısaca biyografi bilgileri.

Murat Karayalçın, 1993 ve 1995 yılları arası Başbakan Yardımcılığı, 1994 ve 1995 arası Dışişleri Bakanı ve 1989 ile 1993 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan eski İş Bankası Yönetim Kurulu üyesidir.

20. Dönem Samsun Milletvekili, 50. Hükümet Başbakan Yardımcısı – Dışişleri Bakanı ve CHP İstanbul İl Başkanlığı yapmıştır.

1943 yılında dünyaya gelmiştir, baba tarafından aslen Samsun’ludur.

İlköğretim ve ortaokulu Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulunda tamamlamış ardından Ankara Gazi Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümünden mezun olmuştur. İngiltere’de kalkınma ekonomisi üzerine lisans derecesini almış bir sene Köy İşleri Bakanlığında müsteşar yardımcısı olarak görev yapmıştır. Neşe Hanım ile evlidir ve bu evliliğinden bir evladı vardır.

2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı olacağı yönünde haberler ile gündeme gelen Murat Karayalçın yaptığı açıklamada, muhtarlıktan Cumhurbaşkanlığı’na her türlü görevi üstlenmeye hazır olduğunu belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz