Murat Belge

1943 doğumlu usta yazar Murat Belge Nişantaşı Anadolu Lisesi ardından Amerika Massachusetts Eyaletinde Uluslararası öğrenci değişik programında yer almıştır. Türkiye’de dönüş yaptıktan sonra 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Aynı bölümde asistanlık ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

1970 ve 1975 yıllarında önce Halkın Dostları, sonra Birikim isimli derginin kurucuları arasında yer alan Murat Belge 1980 Eylül darbesinden sonra iki yıl cezavinde hapis yatmış tahliye olduğunda hapishanede uzun süre işkence gördüğünü açıklamıştır. Tutukluluk hayatının ardından çalıştığı üniversiteden istifa eden Belge ardından İstanbul’un tarihi kültürü, gezi, yemek ve turları ile ilgili kitaplar yazmıştır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde bölüm başkanlığı yapmakta, ayrıca T-24 gazetesinde yazmaya devam etmektedir. 2013 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin barış sürece projesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Akil insanlar listesinde yer almıştır. Murat Belge 2006 yılında Türk sinema tarihin en güzel oyuncularından Hale Soygazi ile evlenmiştir.

Babası Milletvekili ve İş Adamı Burhan Belge’dir. Ayrıca diplomat ve yazar Yakup Karaosmanoğlu’nunda yeğenidir. Babası 1899 yılında Suriye Şam’da doğmuş, Murat Belge ise Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz