Mümin Çılgın

Mümin Çılgın, Halis Karataş ile birlikte Türk eski yarış atı jokeyi efsanelerinden birisidir. Hakkında sık sık aslen nereli? kaç yaşında? hangi koşuları kazandı? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1935 yılında dünyaya gelen Mümin Çılgın aslen Tekirdağ doğumludur.

5 Mayıs 1956 tarihinde, henüz 21 yaşında iken ilk yarışını dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes‘in sahip olduğu yarış atı Dilamiye ile kazanmıştır. Aynı sene içerisinde 10 yarış kazanmış, o dönemde geçerliliği olan ve yönetmeliklere uygun görülerek çırak jokey kategorisinden, tam teşekküllü Jokey’liğe terfi etmiştir. O dönemde 10 yarış kazanan isim aynı sene aprantilikten jokeyliğe terfi ederdi.

Her geçen gün artan başarısı ve performansı neticesinde kendisine Mümin Hoca, yani Usta Mümin lakabı takılmıştır. 1956 ve 1999 seneleri arasında toplam 44 sene boyunca at yarışlarında yer almış ve tam 9 kez Gazi Koşusu’nu kazanan isim olmuştur.

Yaşamış olduğu başarıların ardından Baş Jokey’ler arasına dahil olan Mümin Çılgın’ın en unutulmaz atları arasında Kısrak Koşusu’nda Sağduney’e geçilmiş olduğu Nadas bulunmaktadır.

1974 senesinde Kazım Yıldız Gazi Koşusu’nda Ay Tudor’u seçmiş, Usta Mümin ise Nadas’a binerek o seneki Gazi Kupası’nı kazanmayı başarmıştır. Unutamadığı bir diğer safkan ise Seren II’dir, unutamadığı yarış ise 1962 senesinde koşulan Gazi Koşusu’dur.

Bu yarışma ise şu şekilde gerçekleşmiştir. Fire Work ile start alan ünlü jokey, son 400’de favori olan Flying Star’ı çok rahat geçmiş, son 100 mt’de ise yarışı kazandığını sanarak rölanti’ye almıştır. Dış kulvardan gelen Flying Star’ın sesini duymuş duymasına ancak iş işten geçmiştir. Pota’ya birlikte girmiş ancak kaybetmiştir. Bu yarışı kaybettiği için hala üzüldüğünü ve o yarışı hiç bir zaman unutamadığını dile getirmiştir.

Yarış pistlerine veda ettikten sonra yine atlardan ve o ortamdan ayrılamamıştır. Uzun süre at sahipliği yapmış ve menajerlik gibi görevlerde bulunmuştur. Erken vakitte kalkıp hipodrom’a gitmeye devam etmiş, bilgi birikimini ve tecrübelerini yeni nesile aktarmaya devam etmiştir.

Mümin Çılgın kazandığı Gazi Koşuları;

Ünlü jokey Gazi Koşusu’nun en çok kazanan isimdir. Kazandığı yarışlar ve yılları ise şu şekildedir;
1960 – Helene De Troia
1965 – Apaçi
1974 – Nadas
1979 – Dr. Seferof
1981 – Dersim
1985 – Uğurtay
1986 – Hafız
1988 – Top Image
1991 – Abbas


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz