Mükerrem Kemertaş

0

1938 doğumlu usta sanatçı Mükerrem Kemertaş ilk müzik hayatına 1956 yılında özel bir gecede sahne alması ile adım atmıştır.

Ardından askere gitmiş ve dönüşünde müzik kariyerine devam etmiştir. Mükerrem Kemertaş aslen Erzurum’ludur ve Erzurum’da doğmuştur.

1961’de Erzurum Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği ile Doğudan Sesler Topluluğuna dahil olmuştur. Beş sene TRT Erzurum Radyosu için hazırlanan programlarda yer almıştır.

1966 senesinde Erzurum Radyosu için açılan sınavı kazanmış ve kadrolu sanatçı olarak mesleki hayatını sürdürmüştür. Geçmişten günümüzde TRT Yurttan Sesler Topluluğu kadrosu ile solist ve korist olarak görev almış, 1970’te TRT İstanbul Radyosuna tayin olmuş 1985’te İzmir’e taşınmış ve görevini TRT İzmir Radyosu’nda sürdürmüştür.

2003 yılında ise uzun yıllar hizmet verdiği TRT’den emekli olan Mükerrem Kemertaş özellikle müzik dünyasında uzun hava ve türkülerin sevilmesinde büyük katkılarda bulunmuştur.

Yaşantısını İzmir’de sürdüren Türk Halk Müziği sanatçısı Mükerrem Kemertaş’a 2018 yılında gırtlak kanseri teşhisi konulduğu açıklanmıştır. Tedavisine İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde devam edilen sanatçının son dönemlerde yeme, içme konusunda sıkıntılar yaşadığı, ayrıca midesine ameliyat ile tüp takıldığı açıklanmış, 31 Mart 2018 tarihinde ise 80 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Günel

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz