Müjdat Gezen

1943 yılında dünyaya gelen Müjdat Gezen İstanbul Fatih doğumludur.

İlk tiyatro oyununa ilköğretim döneminde bir piyes ile katılan Müjdat Gezen aynı sene Doğan Kardeş çocuk dergisinde şiirleri ile yer almıştır.

İstanbul Radyosu Çocuk Kulübünde yine aynı dönemde mikrofon ile tanışan Müjdat Gezen 1960 senesinde İstanbul Belediyesi Şehir tiyatroları bünyesinde profesyonelliğe adım atmıştır. Yine bu sene içerisinde Vefa Lisesinden mezun olmuş ve İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne girmiştir.

İlk sinema filmini ise 1962 yılında çeviren Müjdat Gezen 1963’ten sonra Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatrolarına girmiştir. Daha sonra Ulvi Urat Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, İstanbul Tiyatrosu’nda çalışmalar gerçekleştirmiştir.

1968 yılınnda Gün İrk ile evlenmiş bu evliliği 1980 yılında son bulmuştur. Bu evliliğinden 1970 doğumlu Elif isminde bir kızı vardır.

İkinci evliliğini ise 1988 yılında Leyla Turgut ile gerçekleştirmiştir.

Müjdat Gezen’in babası Necdet Gezen eski bir futbolcu ve hakem’dir. 1940’lı yıllarda Türkiye Liginde maçlar yönetmiş, ayrıca Süleymaniye ve Karagümrük takımlarında forma giymiştir.

Geçmişten günümüze Yedi Kocalı Hürmüz, Denizciler Geliyor, Zilli Nazife, Kader, Eşkiya Halil, Berduş, Cafer Bey, Ateş Parçası, Hasret, Sürgünden Geliyorum, Hırsız, Azmi, Gerçek Niyazi, Darbükatör Baryam, Papatya ile Karabiber, Peki Olur Şekerim, Cennet Mahallesi, Taşı Sıksam Suyunu Çıkarırım, Bir ihtimal Daha Var, Hicran Sokağı, Yedi Kocalı Hürmüz, Suluboya, Memlekette Demokrasi Var, Sessizlerin Sesi, İbreti Ailem ve Yapışık Kardeşler gibi daha bir çok sinema ve dizide rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz