Muhsin Kara

Muhsin Kara TRT 1 ekranlarında yayınlanmış olan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması ile ismini ve sesini duyurmuştur. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1990 yılında aslen Van’ın Erciş İlçesi’nde dünyaya gelen Muhsin Kara Erciş İmam Hatip Lisesi’ni bitirmiş ardından 2 sene Mısır’da Arapça ve makam eğitimi almıştır. İlk makam çalışmalarını Gaziantep’te bir hocadan almıştır.

Kendi resmi twitter hesabında, İmam-Hatipli İlahiyatçı, Musikişinas-Kadirişinas ve Allah’a karşı vasıflı bir KUL olma yolunda gayretli olarak kendisini tanımlamaktadır.

İstanbul’da özel bir radyoda bir sene müzik yönetmenliği yapan Kara, bugüne kadar Kayseri Akkışla, İstanbul, Arnavutluk ve Mısır gibi yerlerde görev yapmıştır. Günümüzde ise Sivas’ın Şarkışla İlçesi’nde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır.

Geçmiş yıllarda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Türk Tasavvuf Musikisi Korosu’nda solist olarak yer almıştır. Yurt içi ve dışındaki organizasyonlarda Kur’an-ı Kerim ile ilahiler seslendirmekte, Mısır ve Türkiye’de aldığı eğitimler ile Kur’an-ı Kerim’i hem Arap hem de Türk tavrı ile okumaktadır.

2010 yılında ülkemiz genelinde, imam hatipler arasında düzenlenen “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda 2. olmuştur. Başarısının ardından yarışmadan elde ettiği gelir ile birlikte motosikletini ve tablet bilgisayarını satarak Mısır’a gidip Arapça ve Makam eğitimi aldığını dile getirmiştir. Ardından ailesinin de kendisine maddi destekte bulunarak orada eğitimini tamamladığını belirtmiştir.

TRT 1 ekranında yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda ilk 8 arasında yer almış, Van Erciş’i temsilen orada bulunup başarılı olduğu için gurur duyduğunu dile getirmiştir.


3 Yorumlar

  1. Mısırda Fetöcülerle teması olmuş mu Muhsin Kardeşimin? Bildiğim kadarıyla Mısırla Türkiyenin arası iyi değil ama fetöcüler cirit atıyorlar. Özellikle El Ezher Fetöcülerin kontrolünde.
    Ezanı Muhammediyi de Teganni ile okumasına rağmen ABD kontrolündeki Suudda birinci olması biraz mide bulandırıyor. Aceba ezanı manasından uzaklaştırıp musiki yönünü mü nazar vermek istiyorlar. Ya da bu damardan Türkiye Diyanet camiasına bir gizli Fetöcümü enjekte ediyorlar. Bence araştırılmalı.

    • kardeş ikinci de alpcan çelik oldu biraz daha düşün hadi bakalım doğruyu bulacaksın diye düşünüyorum.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz