Muhammed Mursi

Muhammed Mursi hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kaç yaşında ve neden öldü? eğitimi, ailesi, siyaset kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1951 yılında Mısır’ın Şarkiye İli Eladva Köyü’nde dünyaya gelmiştir.

Annesi ev hanımı babası ise çiftçilik yapmıştır. Beş kardeş olan Mursi ailenin en büyük evladıdır. İlk eğitimini doğduğu köyde almıştır. Kahire Üniversitesi’nde Mühendislik Lisansı, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde ise doktora yapmıştır.

1982 ve 1985 yılları arasında Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapmış ve Mısır Zagazig Üniversitesi’nde çalışma hayatını sürdürmüştür. Bu dönemde Müslüman Kardeşler hareketi içinde dahil olarak siyasi hayata atılmıştır. 2000 yılında Milletvekili olarak meclise girmiş ancak Müslüman Kardeşlerin yasaklı olması nedeni ile bağımsız siyasetçi olarak meclisteki yerini almıştır.


Kahire Üniversitesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesinde eğitimini tamamlamıştır. 5 sene Mısır Halk Meclisi üyeliği yapan Mursi 2011 yılında Müslüman Kardeşler tarafından kurulan Özgürlük ve Adalet Partisi Başkanlığına getirilmiştir.

2012 yılının Haziran ayında Mısır’da seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı olmuştur. Ancak 3 Temmuz 2013 yılında Mısır’da gerçekleştirilen askeri darbe ile bu görevinden alınmış ve tutuklanmıştır.

16 Mayıs 2015 tarihinde mahkeme Mursi hakkında idam kararı almış, 2016 yılında idam kararı mahkeme tarafından bozulmuştur.

2012 yılında israilli şimon perez’e yazdığı mektup ile tarafını belli eden ve yine mektubunda Filistin ile dostça ilişkiler geliştirilmesini istemesi ardından Filistin Gazze ile Mısır arasında yer alan Refah Sınır Kapısı’nın kapılarını açması ile ilişkiler gerilmiştir.

1978 yılında Necla Mahmud ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Osama, Ahmed, Abdullah, Omar ve Shaima isimlerinde beş evladı vardır.

Muhammed Mursi neden ve kaç yaşında öldü?

Maalesef 17 Haziran 2019 tarihinde, Mısır’ın demokratik şekilde seçilen asıl Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda duruşmada iken 68 yaşında yaşamını yitirmiştir. Yapılan açıklama da kalp krizi geçirdiği ve bu nedenle hayata gözlerini yumduğu belirtilmiştir.

Mursi’nin cenazesi, Kahire’nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler’in (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda toprağa verilmiştir. Defin sırasında ciddi güvenlik önlemleri alınmış, yerel saat ile 05.00’te defin işlemi gerçekleşmiştir. Cenaze definine ailesi ve avukatları dışında kimse katılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz